„Zwróćmy oczy dziecka na to, czego nie zna, a co znać powinno”
Pierwszoplanowym rekwizytem świąt Bożego Narodzenia jest choinka, niezwykłe drzewko, świąteczna ozdoba, która objawia świętą moc.
O urodę świątecznego drzewka dbały dzieci, przygotowując ozdoby choinkowe podczas adwentowych wieczorów. W tę ciężką pracę angażowali się rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo, co umożliwiało integrowanie się rodziny. Był to czas na rozmowy, wspomnienia, opowieści o rodzinie, świętach.
Coroczną troską, a zarazem wielką radością rodziców i starszych dzieci jest myśl o ubraniu choinki. Zabawki i ozdoby kupowane po sklepach rzadko są ładne, a w dodatku drogo kosztują i nie wszędzie można je dostać, najlepszem więc rozwiązaniem tej sprawy jest przygotowanie własnoręcznie wszystkiego, czem drzewko ozdobić pragniemy. Robota miła i nietrudna zapełni nam długie zimowe wieczory, a w rezultacie da zadowolenie posiadania ładnie ubranej choinki, za cenę kilku zaledwie ozdób. Pragnąc tę myśl zrealizować i dopomóc tym, którym fantazji nie starczy na skomponowanie barwnych i efektownych zabawek, podaję szereg ozdób naturalnej wielkości wraz z dokładnym opisem ich wykonania, w nadziei, że przyczynię się do tego, aby w wielu polskich domach zajaśniała choinka własnemi rękami przystrojona, a przytem ładna i swojska…
/Maria Podhorska, Ozdoby choinkowe, seria: „Życie praktyczne”, Towarzystwo Wydawnicze „Bluszcz”, Warszawa 1926/
I my chcemy dać taką możliwość rodzinom, które przygotowują się do świętowania Bożego Narodzenia. Zainspirowani publikacjami z lat 20 i 30 ubiegłego wieku, chcemy odrodzić zwyczaj własnoręcznego wykonywania ozdób choinkowych. Skrupulatnie przygotowujemy szablony i instrukcje, by na waszych choinkach zawisło jak najwięcej prac. Podpowiedzi, porady, wzory przekazane przez autorów są bardzo cenne. Pomimo napływu wyszukanych ozdób wykonywanych z dmuchanego szkła, nie poddają się i chcą przekazać możliwość czerpania radości z własnoręcznie zrobionych zabawek. Publikacje są autorstwa m.in.: malarki, rzeźbiarki, pisarki, historyczki i krytyczki sztuki, publicystki, pedagożki – Marii Gerson-Dąbrowskiej /Choinka polska/, oraz pedagog, pisarki, jednej z prekursorek wychowania przedszkolnego w Polsce – Marii Weryho /W jaki sposób ozdobić choinkę/.
Praca twórcza cieszy i zadawala! Praca twórcza jest dziecku i ze względów wychowawczych potrzebna.
Oryginalne instrukcje wykonania ozdób choinkowych:
Henryk Glasgall, „Wyrabianie sztucznych kwiatów. Ozdoby choinkowe”, Lwów 1933.
https://polona.pl/item/wyrabianie-sztucznych-kwiatow-ozdoby-choinkowe,OTUzNjU1Mzk/6/#info:metadata
Maria Podhorska, „Ozdoby choinkowe”, seria: „Życie praktyczne”, Towarzystwo Wydawnicze „Bluszcz”, Warszawa 1926.
https://polona.pl/item/ozdoby-choinkowe,MTUxNDE2Nzg/4/#info:metadata
Maria Weryho, „W jaki sposób ozdobić choinkę”, Warszawa 1918.
https://polona.pl/item/w-jaki-sposob-ozdobic-choinke,Mjg2NzU3MzM/2/#info:metadata
Maria Gerson-Dąbrowska, „Choinka Polska”, Warszawa 1922.
https://polona.pl/item/choinka-polska,NzIzODEwMjg/6/#info:metadata
Źródło:
- Katarzyna Smyk „Choinka w kulturze polskiej. Symbolika drzewka i ozdób”
- https://polona.pl/