Zamknij

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności


Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu  zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do internetowej strony https://muzeum-radom.pl oraz https://muzeum-radom.bip.net.pl/pl.

Data publikacji obecnej wersji strony internetowej: 1 listopada 2018 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 31 marca 2025 r.

Stan dostępności cyfrowej


Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści:

- część filmów nie posiadają napisów dla osób głuchych
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,

Wyłączenia

- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności

- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej (filmy opublikowane poprzez portal youtube.com posiadają napisy wygenerowane automatycznie przez ten serwis).

Aplikacje mobilne

Aplikacja Muzeum Wsi Radomskiej w sklepie Google Play.

 

Treści nieobjęte przepisami

Część dokumentów archiwalnych opublikowanych na stronie przez 23 września 2018 r. nie są dostępne cyfrowo, nie ma prawnego obowiązku dostosowania tych dokumentów. Jeżeli zaistnieje potrzeba dostępu to tych dokumentów, prosimy o kontakt i dokładne wskazanie konkretnych dokumentów i sposobu ich dostosowania.

Nadmierne koszty


Niektóre treści na stronie Muzeum nie są w pełni dostępne ze względu na nadmierne koszty, związane między innymi z koniecznością zatrudnienia tłumacza języka migowego do przetłumaczenia filmów opublikowanych na stronach.

 


Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje


Elementy w których zapewniono wyższy od wymaganego poziom dostępności cyfrowej. Na stronie zainstalowano wtyczkę firmy „EqualWeb”, dostosowującą stronę do wymogów WCAG w bardzo szerokim zakresie, w tym: czytanie treści, powiększanie treści, poprawa kontrastu treści. Strona zawiera audiodeskrypcję dotyczące dużej części ekspozycji, możliwe do odtworzenia w przeglądarce internetowej.

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, numer telefonu 48 332-92-81. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:   

• swoje imię i nazwisko,   
• swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),   
• dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,   
• opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby najwygodniejszy.

Na zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone  błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w żądaniu, zaproponujemy dostęp do nich w alternatywny sposób.

Procedura wnioskowo – skargowa


Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu:   

1. Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. 

Na terenie muzealnego parkingu wyznaczone są miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiające ustawienie samochodu osobowego i wystawienie wózka inwalidzkiego. Miejsca te są oznakowane znakami poziomymi i pionowymi, usytuowane są w bliskiej odległości od kasy biletowej. O miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych informujemy na naszej stronie internetowej.

2. Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.

Główne wejście do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu znajdujące się przy ul. Stawowej, dojazd od ul. Krychnowickiej, dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w nim kasa biletowa oraz sklepik, toaleta dla niepełnosprawnych. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na parterze, szerokość drzwi ogólnodostępnych wynosi 90 cm. Pomieszczenia są bez progów, a przezroczyste szklane tafle są oklejone kolorową okleiną, pomieszczenia użyteczności publicznej są widocznie oznakowane. Wejście do muzeum zostało przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

3. Opis dostępności Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Dostosowanie muzeum dla potrzeb osób niepełnosprawnych nie jest w pełni możliwe. Barierą jest ukształtowanie terenu, charakter ekspozycji. większość obiektów architektury to zabytki dlatego nie ma możliwości by ingerować w strukturę.

4. Opis dostosowań.

Na terenie ekspozycji zachowany jest ciąg komunikacyjny dla osób niepełnosprawnych, ponadto w wielu miejscach znajdują się ławki i punkty wypoczynkowe, gdzie turysta może odpocząć, co jest szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych. Dla osób z dysfunkcją wzroku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu (iPoda) wraz z nagraną audiodeskrypcją dotyczącą wybranych obiektów. Topografia skansenu nie jest przystosowana do samodzielnego poruszania się osób na wózkach inwalidzkich - wymagana jest osoba wspomagająca. Przewodnicy muzealni dostosowują program oprowadzania do indywidualnych potrzeb grupy. W kościele pw. Świętej Doroty z Wolanowa z myślą o zwiedzających niepełnosprawnych, została wykonana składana rampa dla wózków, którą na żądanie można zainstalować w wejściu bocznym. 

Budynek Edukacji Muzealnej - to miejsce w którym odbywają się lekcje muzealne. Zajęcia prowadzone są na parterze, sale edukacyjne dostosowane są do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. W budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osob niepełnosprawnych. 

Na terenie muzeum znajdują się trzy dodatkowe wolnostojące toalety dla osób niepełnosprawnych.

5. Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu nie ma przeszkód wprowadzenia psa przewodnika posiadającego certyfikat potwierdzający status psa asystującego.   

6. Informacja o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu i online.

 

Dostępność architektoniczna Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze:

Muzeum mieści się w parterowej części dawnego Dworu Dembińskich w Przysusze, który znajduje się w Parku Miejskim (al. Jana Pawła II nr 11).
Przy ul. Warszawskiej, przed wejściem do parku znajduje się przestronny parking, z którego mogą korzystać zwiedzający, także w grupach zorganizowanych. Oznaczono tam miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością; znajdują się one jednak dość daleko od budynku Muzeum.
Główne wejście do Muzeum, przeznaczone dla zwiedzających znajduje się od strony południowej. Kierują do niego schody z dwoma stopniami. Wejście przystosowane dla osób poruszających się na wózkach znajduje się od strony wschodniej, gdzie jest podjazd dla wózków. Otwiera je pracownik Muzeum po wcześniejszym uprzedzeniu. Wejścia nie są zabezpieczone bramkami.
Po wejściu do budynku głównym wejściem, w przestronnym holu znajdują się kasa i sklepik muzealny.

Przy drzwiach, na zewnątrz znajduje się dzwonek domofonu.

Przystosowana i oznaczona toaleta dla osób o szczególnych potrzebach znajduje się na parterze, po lewo od wejścia, za punktem sprzedaży biletów i szatnią. W holu i szatni umieszczone są ławki przeznaczone dla zwiedzających.
Wszystkie sale ekspozycyjne znajdują się na parterze i są dostępne dla osób o szczególnych potrzebach. Wystawy mieszczą się w pięciu salach i są dostępne dla zwiedzających na wózkach. Wejścia do poszczególnych sal ekspozycyjnych nie mają progów, a drzwi do każdej z sal mają szerokość 120 cm.
Na terenie Muzeum nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Na wystawach brakuje oznaczeń w alfabecie Braille’a i oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym. Istnieje jednak możliwość bezpłatnej pomocy pracownika Muzeum w odczytaniu oznaczeń. W kasie Muzeum można nieodpłatnie wypożyczyć audioprzewodnik z wgraną audiodeskrypcją wybranych obiektów.
W Muzeum nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.
Osoba z psem asystującym i psem przewodnikiem może wejść do Muzeum.
Osoby, które chcą skorzystać z pomocy, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

 

Przygotowanie deklaracji dostępności

Zaktualizowano dnia:  31 marca 2025 r.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

 

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .