Alicja Szymańska-jest kustoszem zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Muzeum im. Jacka Malczewskiego; jest absolwentką Wydziału Historii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W 1923 r. powstało w Radomiu Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jego zbiory to wynik ofiarności społeczeństwa. Od lat Muzeum im. Jacka Malczewskiego, będąc ich właścicielem, stara się je wzbogacać. Czyni to poprzez zakupy i pozyskuje od ofiarodawców. Znaczna część posiadanych zabytków numizmatycznych pozwala na ich wyodrębnienie i dokonanie uprofilowania.
Monety i banknoty
Zbiór odtwarza system monetarny państwa polskiego od czasów najdawniejszych po współczesne. Do najciekawszych eksponatów należy kolekcja banknotów z okresu powstania kościuszkowskiego. Zakup talara Władysława IV z 1634 r. rozpoczął uzupełnianie zbioru monet królewskich. Później pozyskano skarb cennych denarów z czasów Jagiellonów. Muzeum zainteresowane jest zbieraniem polskich papierów wartościowych.
Medale, medaliony, plakiety
Są to eksponaty o znaczeniu historycznym. Upamiętniają ważne wydarzenia z historii naszego kraju i regionu.Wybite zostały ku czci Polaków zasłużonych dla nauki, kultury i sztuki. Z medalionów cenny jest portret S. Staszica wykonany przez Chartrona w odlewni żelaza Białogonie około 1820 r. Najliczniejszą grupę stanowią prace artystów działających w okresie II Rzeczypospolitej: J. Aumillera, J.Raszki, J. Wysockiego. Muzeum pozyskuje do zbiorów prace współczesnych medalierów: J. Jarnuszkiewicza, E. Olszewskiej-Borys, S. Wątróbskiej i innych. W zbiorach znajduje się medal "Kazimierz Jagiellończyk patron miasta Radomia"" wybity z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Radomia w 1991 r.
Ordery i odznaczenia
Przy gromadzeniu ich zwrócono szczególną uwagę na zbieranie pamiątek po zasłużonych ludziach naszego regionu. Należą do nich odznaczenia po legioniście mjr. T. Osińskim, ordery po społecznikach: dr. S. Kelles-Krauzie i J. Grzecznarowskim. Muzeum posiada kolekcję odznak pułkowych. W zbiorach znajdują się odznaki i znaczki radomskich organizacji i stowarzyszeń oraz odznaki sportowe.
Tłoki pieczętne i pieczątki firmowe
Z czasów Królestwa Polskiego pochodzi unikalny zbiór tłoków pieczętnych Guberni Radomskiej.
W bibliotece muzealnej gromadzi się specjalistyczną literaturę służącą do naukowego opracowania zabytków.
Do podstawowych zadań Gabinetu Numizmatycznego należy upowszechnianie wiedzy numizmatycznej. Przy Gabinecie Numizmatycznym działa "Koło Młodych Numizmatyków".
Wystawy:
Władysław Grabski. Od marki do złotówki-Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (wystawa sfinansowana przez Bank Ziemi Radomskiej}
Polski pieniądz papierowy-muzea w Przysusze i Kozienicach
Mali świadkowie historii-
Pamiątki z I wojny światowej
Działalność edukacyjna:
Warsztaty muzealne dla dzieci-Heraldyk, genealog, falerystyk-to ja; warsztaty podzielono na trzy części: Mój herb; Mój ród, moja rodzina; Ustanawiam i nadaję order
Lekcje muzealne dla Liceum Ekonomicznego w Radomiu w cyklu dwuletnim: Historia pieniędza; Znani finansiści: Xawery Drucki-Lubecki. Władysław Grabski
Zajęcia z Kółkiem Historycznym LO im. płk. Dionizego Czachowskiego: Źródło muzealne jako specyficzny rodzaj źródła historycznego