24 stycznia po zakończeniu konferencji naukowej zatytułowanej "Ziemia niczyja - ziemia nieznana" odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Piotrówka. Pamięć rodowodu".
24 stycznia po zakończeniu konferencji naukowej zatytułowanej „ Ziemia niczyja – ziemia nieznana” odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Piotrówka. Pamięć rodowodu”. Przybyłych powitał Dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński , a słowo wstępne wygłosili Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak Wicemarszałek Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk oraz Dyrektor IAiE PAN profesor Andrzej Buko. Obszerny komentarz merytoryczny do wystawy, będący wprowadzeniem w historię prac archeologicznych w Radomiu przedstawiła Małgorzata Cieślak – Kopyt - kierownik Działu Archeologii Muzeum.
Założeniem wystawy była prezentacja osiągnięć wykopalisk archeologicznych oraz wyników najnowszych badań na terenie grodu i okolicznych osiedli rozwijających się w IX – XV wieku nad Mleczną. Pokazano najciekawsze obiekty pozyskane w trakcie prac prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w latach 1959 – 1974 oraz aktualnie trwających prac wykopaliskowych (2009 – 2012). Warstwę ilustracyjną ekspozycji tworzą plansze przedstawiające przemiany krajobrazu okolic grodu, jego zabudowę, stroje mieszkańców, ich codzienne zajęcia ale także rozrywki. Dla etnografów najważniejszą częścią ekspozycji są z pewnością przedmioty powiązane z szeroko rozumianym rzemiosłem: wyroby kowali, rogowników , bednarzy i garncarzy z okresu państwa pierwszych Piastów. Obserwacja eksponatów pozwala na prześledzenie stosunkowo nikłej ewaluacji narzędzi i wyrobów, które w zbliżonych formach użytkowane były jeszcze w wieku XIX przez mieszkańców radomskiej wsi. Szczególnie widoczne jest to w przypadku wyrobów garncarskich, które ze względu na swój walor użytkowy przetrwały w niezmienionej formie do czasów współczesnych.
Warto wspomnieć o towarzyszącym ekspozycji wydawnictwie opatrzonym wstępem wspomnianego profesora Andrzeja Buko oraz zawierającym artykuły dotyczące dawnych i współczesnych badań na Piotrówce autorstwa dr Barbary Fuglewicz i dr Macieja Trzecieskiego. Publikacja zawiera obszerne noty katalogowe ponad 280 zabytków wraz z fotografiami.