Zamknij

Piotr Marczak, Wędrówki Szlakiem Książąt Mazowieckich, czyli Mazowsze znane i nieznane

Dla większości turystów Mazowsze kojarzy się przede wszystkim z Warszawą i atrakcjami wielkiego miasta: z Zamkiem Królewskim, z Kolumną Zygmunta, z restauracjami, z teatrami, z kinami i klubami. Dokąd jednak powinien udać się ktoś, kto chce uciec od wielkomiejskiego zgiełku, a równocześnie chce zobaczyć coś niezwykłego i przeżyć coś ekscytującego? Odpowiedź jest prosta, powinien udać się w niezwykła podróż Szlakiem Książąt Mazowieckich.

Dla większości turystów Mazowsze kojarzy się przede wszystkim z Warszawą i atrakcjami wielkiego miasta: z Zamkiem Królewskim, z Kolumną Zygmunta, z restauracjami, z teatrami, z kinami i klubami. Dokąd jednak powinien udać się ktoś, kto chce uciec od wielkomiejskiego zgiełku, a równocześnie chce zobaczyć coś niezwykłego i przeżyć coś ekscytującego? Odpowiedź jest prosta, powinien udać się w niezwykła podróż Szlakiem Książąt Mazowieckich.
Na tropach Książąt Mazowieckich
Pomysłodawcami założenia szlaku są: archeolog Daniel Sukniewicz i historyk Robert Sypek, którzy są pasjonatami historii, a także lubią niebanalnie spędzać wolny czas. Na terenie województwa dolnośląskiego istnieje Szlak Zamków Piastowskich, na Pomorzu, Warmii i Mazurach atrakcją turystyczną jest Szlak Zamków Gotyckich. W Wielkopolsce i na Kujawach szczycą się Szlakiem Piastowskim. Tylko na Mazowszu nie było dotąd szlaku turystycznego, nawiązującego do historii regionu, promującego historię, kulturę i atrakcje turystyczne Ziemi Mazowieckiej. Autorzy Szlaku Książąt Mazowieckich mają nadzieję, że dzięki ich wysiłkom oraz staraniom władz i wszystkich ludzi dobrej woli, już wkrótce na Mazowsze będą przyjeżdżać turyści z całego kraju, aby podziwiać tutejsze zabytki, poznawać pasjonujące historie oraz bawić się podczas niezwykłych imprez. Dzięki staraniom Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która pozyskała fundusze unijne Szlak Książąt zostanie oznakowany specjalnymi tablicami. W przyszłym roku najważniejsze zabytki Mazowsza zostaną oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi. W ramach istniejącego Szlaku mają powstać cztery trasy:
1 śladami Konrada I Mazowieckiego przebiegająca przez główne miasta północnego Mazowsza: Płock, Ciechanów, Pułtusk, Mławę.
2 śladami Siemowitów - miasta zachodniego Mazowsza: Sochaczew, Błonie, Gostynin, Łowicz, Skierniewice, Rawa Mazowiecka,
3 śladami księżnej Anny - miasta wschodniego Mazowsza: Ostrołęka, Łomża, Wizna Tykocin, Ostrów Mazowiecka, Wyszków, Liw i Mińsk Mazowiecki.
4 śladami Janusza I Starszego po Mazowszu południowym: Czersk, Warka, Radom, Iłża.
Osobliwości szlaku
Podczas wędrówek po Szlaku Książąt Mazowieckich nie zabraknie niezwykłych miejsc, wartych odwiedzenia. Jednym z takich miejsc jest zamek czerski. Dziś zwiedzając tę warownię i podziwiając piękne widoki z zamkowych wież nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ponurych historii, które tam się rozegrały. W czerskim grodzie, jeszcze przed istnieniem murowanego zamku książę Mazowiecki Konrad I więził swoich przeciwników politycznych książąt Henryka Brodatego i Bolesława Wstydliwego.
Z Czerska warto udać się do Łowicza, miasta które szczyci się jedynym w Europie trójkątnym rynkiem z zachowanym średniowiecznym układem architektonicznym. Katedra łowicka, w której spoczęło 12 arcybiskupów i prymasów Polski, nazywana jest „Mazowieckim Wawelem” i jest perłą architektury sakralnej.
Będąc w Płocku trzeba koniecznie udać się do Bazyliki Katedralnej, by zobaczyć niezwykłe wrota wykonane z brązu przedstawiające sceny z życia i męczeńską śmierć św. Wojciecha. Oryginalne średniowieczne Drzwi Gnieźnieńskie znajdują się obecnie w Nowogrodzie w Rosji.
Tych miejsc na Szlaku, które trzeba koniecznie odwiedzić, jest oczywiście więcej. Wybór pozostawiamy Czytelnikom.
Turniej rycerski w Czersku i Święto chleba w Muzeum Wsi Radomskiej, czyli gdzie się bawić
Miejsc na Mazowszu, które należy koniecznie odwiedzić z pewnością nie zabraknie. Bardzo ważnym obiektem na Szlaku Książąt Mazowieckich jest zamek w Czersku, położony w pobliżu stolicy. Na zamkowym dziedzińcu od lat w długi majowy weekend odbywają się turnieje rycerskie, na które przybywają rycerze oraz turyści z całego kraju. Pojedynki rycerskie, turnieje łucznicze, pokazy dawnych tańców, sprawiają że do Czerska ciągną całe rodziny: duzi i mali, i wszyscy świetnie się bawią. Długie kolejki do kas biletowych najlepiej świadczą o zainteresowaniu turniejem.
Kolejną imprezą majową, która przyciąga rzesze turystów z całego kraju jest turniej rycerski na zamku w Iłży, organizowany w pierwszy weekend maja. W poprzednim roku zamek odwiedziła królowa Bona ze swym dworem. Na cześć królowej zorganizowano pokaz artyleryjski, pokaz tańców dworskich, a także musztrę piechoty cudzoziemskiej. W tym roku na zamek przybędzie król Władysław IV Waza, który w 1637 r. spotkał się w Iłży ze swoją małżonką Cecylią Renatą. Z okazji tego spotkania odbędą się popisy husarii, pokazy dawnych tańców oraz pokazy sztucznych ogni i laserów. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie szturm na zamek.
We wrześniu natomiast warto przyjechać do Muzeum Wsi Radomskiej. Na Ogólnopolskim Święcie Chleba wszyscy bawią się wspaniale: dzieci pod opieką dorosłych mogą wypiekać ciasteczka i poznawać życie codzienne na wsi. Dorośli zaś mogą potańczyć przy dźwiękach kapeli ludowych lub bawić się słuchając przebojów gwiazd estrady. Miłośnicy sztuki będą z pewnością zadowoleni, mogąc kupić dzieła artystów ludowych. To tylko nieliczne, atrakcje, które czekają na gości Muzeum Wsi Radomskiej. Jednym słowem dobra zabawa przy dźwiękach dobrej muzyki. I dużo dobrego jedzenia. To po prostu trzeba przeżyć samemu.
Zapraszamy na wędrówkę Szlakiem Książąt Mazowieckich.
Więcej informacji na stronie www.polisgeographic.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .