Zapraszamy 30 sierpnia do Muzeum Wsi Radomskiej na rodzinną niedzielę poświęconą garncarstwu jednemu z najstarszych rzemiosł, znanemu w Polsce od ponad tysiąca lat.
Techniką wyrabiania naczyń glinianych zajmowali się głównie mężczyźni, zwani garncarzami. Wykonywali oni z gliny naczynia i przedmioty codziennego użytku. Początkowo tylko ręcznie metodą wałeczków, z czasem w celu usprawnienia pracy wprowadzono do warsztatów koła garncarskie.
W najbliższą niedzielę w Spichlerzu z Wilkowa zostanie udostępniona wystawa czasowa zatytułowana „Życie zaklęte w glinie”. Będzie to okazja do obejrzenia ekspozycji prezentującej ceramikę figuralną ze znanych okolicznych ośrodków garncarskich takich jak Iłża, Rędocin, Mogielnica. Na wystawie zaprezentowano trzy tematy: sakralia, galanteria ceramiczna oraz sceny z życia wsi.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty ceramiczne oraz spotkania z twórcami ludowymi. Swoje prace zaprezentuje Pan Jarosław Rodak z Rędocina. Znany garncarz i ceramik, jeden z nielicznych kontynuatorów tradycji rzemieślniczej i artystycznej ośrodka garncarskiego w Rędocinie. Będzie to doskonała okazja do obejrzenia i zakupu tradycyjnych form takich jak: dzbany, garnki, misy, słoje, dwojaki, konwie i butle charakterystycznych dla tego ośrodka, poszkliwionych, w typowej kolorystyce brązu i zieleni. Pan Jarosław jest rzeźbiarzem wszechstronnym. Chętnie uwiecznia w glinie mieszkańców wsi, tradycyjne zajęcia i rzemiosła, ale także postacie wybitnych Polaków. Wykonuje także drobna galanterię ceramiczną: ptaszki, zwierzątka i skarbonki.
Swoją obecnością zaszczyci nas również Pan Czesław Seweryński z Odrowąża, laureat wielu prestiżowych nagród. Garncarz i ceramik, kontynuator rodzinnych tradycji wywodzących się ze słynnego ośrodka garncarskiego w Rędocinie. Pan Czesław zaprezentuje ceramikę glazurowaną (w kolorze zielonym i brunatnym) oraz zgrzebną biskwitową. Na szczególną uwagę zasługują formy rzeźbiarskie, będące autorskimi wyobrażeniami scen z życia i męki Chrystusa, świętych patronów oraz Madonny. Skromne pod względem wielkości kompozycje charakteryzują się barwną glazurą w odcieniach kremowym, brunatnym oraz zielonym.
Każdy z uczestników warsztatów pozna tradycyjną technikę lepienia oraz własnoręcznie wykona kilka form ceramicznych.
Warsztaty rozpoczynamy od godz. 12.00 na Zagrodzie z Alojzowa. Przypominamy o zasadach ostrożności związanych z pandemią, odwiedzających muzeum obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zachowanie dystansu.
Bilet wstępu normalnego 14 zł, biletu ulgowego 8 zł.