4 maja 2025 r. o godzinie 17:00 Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na niezwykłe wydarzenie muzyczne – koncert Marcina Pospieszalskiego i zaproszonych gości w ramach projektu „VII spotkania wielu kultur. Mazurki – Jazz”. To spotkanie tradycji, jazzu, literatury i emocji, którego nie można przegapić.
Koncert odbędzie się na plenerowej scenie „Pod Dębem” w sercu skansenu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wydarzenie wspierają liczni sponsorzy i partnerzy medialni.
Radomszczyzna, jazz i opowieść – spotkanie wielu światów
Wieczór otworzy występ zespołu „Kapela ze wsi obok” – trójki pasjonatów, którzy czerpią inspirację z muzyki Radomszczyzny, Kielecczyzny, Powiśla i Kujaw. Ich twórczość łączy tradycję in crudo z jazzowym brzmieniem, tworząc nową jakość na pograniczu gatunków.
O godzinie 18:00 na scenie pojawi się Marcin Pospieszalski z zespołem, prezentując projekt inspirowany radomskimi mazurkami. To hołd dla muzyki przekazywanej z pokolenia na pokolenie – formy głęboko zakorzenionej w emocjach i tożsamości lokalnej wspólnoty.
Artysta czerpał inspiracje z bezpośrednich spotkań z mistrzami wiejskiej muzyki: Adamem, Józefem i Stanisławem Tarnowskimi, Janem Gacą, Czesławem i Józefem Pańczakami. Efektem tych doświadczeń jest koncert, który nie tylko łączy style, ale też pokolenia i światy – tradycyjny i współczesny.
Muzyka i słowo – wyjątkowi goście
W koncercie wezmą udział wybitni muzycy:
-
Marcin Pospieszalski – kontrabas, koncepcja artystyczna
-
Jan Smoczyński – fortepian, elektronika
-
Mateusz Smoczyński – skrzypce klasyczne i renesansowe
-
Frank Parker – perkusja
Do zespołu dołączą także goście specjalni:
-
Maria Siwiec – charyzmatyczna śpiewaczka ludowa z Gałek Rusinowskich, głos prawdziwej, żywej tradycji
-
Dariusz Kowalski – znany aktor filmowy i teatralny, który podczas koncertu zaprezentuje fragmenty prozy Władysława Reymonta, wprowadzając słuchaczy w literacki świat dawnej polskiej wsi.
Sztuka, która łączy
Koncert „Mazurki – Jazz” to nie tylko wydarzenie artystyczne – to również świadectwo żywej tradycji i dialogu między kulturami. To także kontynuacja wieloletniego projektu „Muzyka Źródeł. Spotkanie Pokoleń”, którego celem jest zachowanie i reinterpretacja muzycznego dziedzictwa Radomszczyzny.
Projekt został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w formie dotacji celowej, co pozwala na szeroką dostępność wydarzenia i jego wysoki poziom artystyczny.
Zapraszamy!
Muzeum Wsi Radomskiej, scena „Pod Dębem”
maja 2025 r. | godz. 17:00
Wstęp w cenie biletu do muzeum.