Dworek zyskał nowe oblicze po odkryciu związków rodziny Tańskich h. Nałęcz z wsią Pieczyska.
Dwór z Pieczysk należy do grupy obiektów, które jako pierwsze zostały translokowane i udostępnione dla ruchu turystycznego. Znajdująca się tam dotychczas ekspozycja prezentowała XIX-wieczne wnętrza mieszkalne typowe dla szlachty polskiej naszego regionu - szlachty niejako bezimiennej, nieokreślonej z nazwiska i herbu. Nie mogło być inaczej, bowiem sam budynek pierwotnie pełnił funkcję plebanii przy parafii pieczyskiej.
Dworek zyskał nowe oblicze po odkryciu związków rodziny Tańskich h. Nałęcz z wsią Pieczyska.
Spokrewniony z Kazimierzem Aleksandrem Tańskim - generałem wojsk polskich, uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, Adam Tański zakupił Dobra Pieczyskie na początku lat 60. XIX wieku i w tym miejscu spędził trzydzieści lat swojego życia. Tam też 17 lipca 1862 roku urodził się jego syn, Czesław Tański, który zapisał się na kartach historii jako malarz i pionier polskiej aeronautyki.
Zachowane do dzisiaj fragmenty dziennika prowadzonego przez Czesława Tańskiego pozwoliły nam po części odtworzyć wnętrze dworu, w którym urodził się artysta.
Co się zmieniło?
Salon został przemeblowany i uzupełniony o elementy patriotyczne tj. wyeksponowane na ścianach i honorowych miejscach militaria - broń białą i palną, części garderoby, biżuterię a także elementy wojskowego oporządzenia.
Jadalnia została odświeżona i „rozświetlona” epokowym żyrandolem naftowym, a znajdujący się w głębi kredens zyskał nową funkcję – sypialni babki Krystyny Żołdowiczowej.
Dotychczasowy gabinet został przemianowany na sypialnię rodziców. Pomieszczenie to było stosunkowo najłatwiejsze do otworzenia, ponieważ ułatwił nam je sam Czesław Tański, który wiernie odzwierciedlił pokój na kartach swojego dziennika. Znajdują się tu oddzielne łóżka dla rodziców, sekretarzyk, ściana z myśliwskimi trofeami oraz kołyska dla najmłodszego członka rodziny.
Zupełnie nowym pomieszczeniem jest kuchnia zaopatrzona w najpotrzebniejsze meble i przybory niezbędne do sprawnego funkcjonowania całego dworu. Zasłonięty dotychczas sześcio-fajerkowy piec kaflowy dzisiaj prezentuje się w pełnej okazałości!
Tańscy powrócili do Pieczysk!
Poza odnowioną ekspozycją, w Pieczyskach na dobre zadomowiła się cała rodzina Tańskich.
Adam, jako właściciel sporego areału ziemskiego zajęty jest przy biurku sprawami związanymi z jego zarządzaniem.
W niemym sprzeciwie wobec sytuacji narodowej, jak wiele kobiet na terenie kraju, przyodziana w żałobną czerń, zasiadła przy kominku babka Żołdowiczowa.
Celina, z małą Marysią na kolanach spędzają wolną chwilę, zajadając się świeżo upieczonymi rogalikami.
W kuchni służąca szykuje dla kilkuletniego Maurycego gorącą kąpiel, na którą chłopiec nie może się doczekać.