Zamknij

Twórcy filmu "Chłopi" dziękują Muzeum Wsi Radomskiej

Twórcy filmu

Muzeum Wsi Radomskiej ma swój udział w filmie „Chłopi”. Muzyka do filmu została stworzona przez Łukasza L.U.C – a Rostkowskiego. Artysta tworzył nagrania terenowe w Muzeum Wsi Radomskiej, korzystając z akustyki drewnianych chat, wiejskiego otoczenia oraz kościoła z Wolanowa. Wykorzystano także brzmienie organów piszczałkowych, które znajdują się w zabytkowej świątyni. Nagranie miało miejsce w lipcu 2020 roku.

W maju 2020 roku do Muzeum Wsi Radomskiej zgłosił się Michał Turnau, reprezentujący kompozytora i artystę estradowego Łukasza Rostkowskiego (znanego pod pseudonimem L.U.C). Poinformował, że Łukasz Rostkowski został zaproszony do skomponowania muzyki do filmu pełnometrażowego pt. “Chłopi” (na podstawie dobrze wszystkim znanej powieści Reymonta), którego twórcami są osoby odpowiadające za powstanie i oscarowy sukces filmu “Mój Vincent/Loving Vincent”, który został stworzony techniką ręcznego malowania kadrów na taśmie filmowej - stąd efekt "animowanych obrazów” Van Gogh’a. “Chłopi” powstały w tej samej technice, lecz innym stylu malarskim.

W skansenie nagrywane były m.in:  partie organowe (wykorzystano organy piszczałkowe w kościele św. Doroty z Wolanowa). W jednej z chałup nagrywane były dźwięki innych instrumentów, m.in. wiolonczeli.

Film “Chłopi” podbija serca widzów w Polsce i na świecie. Obraz powalczy o Oscara już nie tylko w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny, ale także Najlepsza Muzyka Filmowa!

Od premiery, która miała miejsce w polskich kinach 13.10.2023, film obejrzało już ponad 750 000 widzów. To najnowsza adaptacja filmowa powieści Władysława Reymonta „Chłopi” w reżyserii DK Welchman (znanej wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana. Muzyka do filmu została stworzona przez Łukasza L.U.C – a Rostkowskiego, który zorganizował „słowiański kolektyw muzyków folkowych” i za pomocą tradycyjnych środków, jaki są instrumenty ludowe, czy śpiewy dopełnił magii tej niezwykłej adaptacji.

Cieszymy się, że artysta tworzył nagrania terenowe w Muzeum Wsi Radomskiej, korzystając z akustyki drewnianych chat, kościoła z Wolanowa i wiejskiego otoczenia!  Twórcy filmu dziękują Muzeum Wsi Radomskiej za możliwość skorzystania z muzealnych obiektów.

Niezwykła ekranizacja uhonorowanej Literacką Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana, to polski kandydat do nagrody Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy oraz w kategorii Najlepsza Muzyka Filmowa! Światowa premiera malowanej fabuły na Toronto International Film Festival 9 września, a potem oficjalny pokaz konkursowy podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 19 września zostały entuzjastycznie przyjęte przez widzów, którzy przyznali obrazowi Nagrodę Publiczności. Jury festiwalowe przyznało Chłopom Nagrodę Specjalną.

Obraz został wyprodukowany w technice animacji malarskiej. Zespół, który odpowiada za produkcję adaptacji zrealizował wcześniej pierwszą na świecie pełnometrażową animację malarską „Twój Vincent”. Kwieciste opisy przyrody u Reymonta świetnie wpisują się w malarską wizję animacji w konwencji malarstwa okresu Młodej Polski. Można zatem dostrzec nawiązania do twórczości Józefa Chełmońskiego czy Leona Wyczółkowskiego. Dodajmy, że najpierw nakręcono film z aktorami, a potem grupa ponad stu malarzy (80% kobiety) w Polsce, Litwie, Ukrainie i Serbii namalowała na podstawie zdjęć olejne obrazy – to właśnie one stały się klatkami w filmie! 

Polecamy film, gdzie muzyka, malarstwo, literatura tworzą prawdziwe audiowizualne dzieło sztuki.

 

Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman

Muzyka: Łukasz @L.U.C. Rostkowski & @REBELBABEL Film Orchestra, Tęgie Chłopy @Kayah @kwiatjabloni @dagadana Laboratorium Pieśni / Song Laboratory

Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa

Produkcja: BreakThru Films

Koprodukcja: DIGITALKRAFT, Art Shot, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury, CANAL+ Polska, Polska Fundacja Narodowa, Mazovia Warsaw Film Commission

Partnerzy: Juice, TELEVISOR, Grupa Smacznego / GS Animation, Noiseroom Music, Centrum Technologii Audiowizualnych

Choreografia: Daniela Komędera

Malowane farbami marki Cobra (Royal Talens)

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dofinansowane przez Polską Fundację Narodową.

 

Foto: FB/Obraz "Chłopi"

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .