„Zakwitły już bazie, kwitnie gałąź nowa, bo to dziś Niedziela, Niedziela Palmowa…” - były bazie, kolorowe palmy, kwiaty, zwyczaje i obrzędy, ale przede wszystkim wielka rzesza zwiedzających, którzy w tradycyjny, ludowy sposób postanowili spędzić Niedzielę Palmową i w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocząć Wielki Tydzień.
Radomski skansen tego dnia odwiedzili licznie przybyli goście: parlamentarzyści, samorządowcy i duchowieństwo oraz mieszkańcy Radomia i okolic. Wszystkich przybyłych witała Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. – Cieszę się, że w tak dużym, zacnym gronie możemy wspólnie świętować, z kultywowaną przez nas tradycją i ludowymi zwyczajami, które tak bardzo sobie cenię ja i moi współpracownicy – mówiła dyrektor skansenu.
Dopisała pogoda, dopisali zwiedzający, którzy mogli uczestniczyć w przygotowanych wydarzeniach podczas Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Radomskiej.
Centralnym punktem była Msza św. w zabytkowym kościele z Wolanowa pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka, ordynariusza Diecezji Radomskiej. O oprawę liturgiczną zadbali diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, którzy wykonali Pasję – utwór muzyczny poświęcony męce i śmierci Zbawiciela. Śpiewami liturgicznymi i śpiewaniem Męki Pańskiej kierował ks. Andrzej Zarzycki. Liturgię uświetnili także członkowie Kół Gospodyń Wiejskich oraz rekonstruktorzy historyczni.
Wcześniej w uroczystej procesji wierni z palmami przybyli do kościoła, gdzie okazałe, piękne, tradycyjne palmy błogosławił bp Marek Solarczyk.
Całe wydarzenie rozpoczął o godz. 10.00 Kiermasz Wielkanocny z udziałem twórców ludowych. Na stoiskach znalazły się rękodzieła - przede wszystkim pisanki, palmy, koszyczki wielkanocne, ale też serwety i obrusy własnoręcznie wyszywane, bądź wykonane na drutach, czy szydełku. Pojawili się także zaprzyjaźnione twórczynie ludowe Pani Maria Ostrowska i Wanda Gotkiewicz, które przygotowały na ten dzień mnóstwo pisanek wykonanych metodą batikową. Dziś na kiermaszu spotkać można było naszych zaprzyjaźnionych rzeźbiarzy – Jacka Pożyczkę i Adama Sobienia. Twórcy ludowi mieli swoje stoiska z niepowtarzalnymi rzeźbami.
Niedziela Palmowa to także rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną i wystawa pokonkursowa wykonanych prac w Kaplicy z Rdzuchowa. W tym roku nadesłano ponad 230 palm, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych. Laureatom przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Jak podkreśla Aleksandra Żytnicka etnolog Muzeum Wsi Radomskiej, koordynatorka konkursu - jury przede wszystkim zwraca uwagę na to, czy praca zawiera elementy regionalne, czy jest wykonana zgodnie z wymogami.
Nagrody zwycięzcom wręczali Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej oraz bp Marek Solarczyk ordynariusz Diecezji Radomskiej.
Wystawa palm cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, podobnie jak wystawa Ceramiki Restituta, której autorami są Tomasz Skiba i Radosław. Pierwszy twórca pojawił się na wernisażu z rodziną. – Cieszę się, że możemy współpracować z Muzeum Wsi Radomskiej, które umożliwia nam prezentowanie prac. Moje powstają w moim domu, w kuchni, nie mam pracowni, a dominują dziś te sakralne, o tej tematyce, ze względu na zbliżające się święta. Na wystawie znalazły się zatem kapliczki, czy krzyże, ale w swojej kolekcji mam też takie o tematyce dziecięcej – mówił Tomasz Skiba.
Niezwykle interesującym i wzbudzającym podziw było widowisko historyczne, nawiązujące do bitwy Powstania Styczniowego oraz otwarcie nowej aranżacji Dworu z Pieczysk. – To szansa na uczestniczenie w żywej lekcji historii, okazja by poznać historię i bohaterów tego okresu, ale też zobaczyć pamiątki, eksponaty i dzięki nim przenieść się w czasie do innej epoki, innych realiów – podkreślali uczestnicy.
Narratorem widowiska historycznego był Przemysław Bednarczyk, który także oprowadzał po dworze z Pieczysk i opowiadał o historii tego miejsca
Wiele osób pojawiło się całymi rodzinami, z dziećmi i chętnie skorzystało z przygotowanych na ten dzień warsztatów pisania pisanek. Muzealny Ośrodek Edukacji wypełnił się tymi, którzy sami wykonali świąteczne ozdoby i zapoznali się z taką techniką wykonywania pisanek.
Niedzielę Palmową podsumowała Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej
Tekst i dźwięki: Magda Gliszczyńska
Fotografie: Sebastian Klochowicz