Dr Kamil Szpunar, autor nowej publikacji pt. "Dembińscy herbu Rawicz w XVIII wieku. Genealogia - działalność publiczna - gospodarka", adiunkt w Dziale Architektury Ludowej Muzeum Wsi Radomskiej opowiada, o tym w jaki sposób powstała książka, na czym polega fenomen tego rodu, jakie wiadomości zostały zebrane.
Prezentowana książka autorstwa dr Kamila Szpunara pt. „Dembińscy herbu Rawicz w XVIII wieku. Genealogia - działalność publiczna - gospodarka” poświęcona jest dziejom rodziny Dembińskich herbu Rawicz. Ród ten wywodzi się ze średniej szlachty, która w XVIII wieku awansowała w szeregi szlachty zamożnej, mając aspiracje do wejścia do grona magnaterii małopolskiej.
Książka oparta została na imponującej liczbie źródeł odnalezionych w wyniku żmudnej i szeroko zakrojonej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej. Poczynione ustalenia wyjaśniają zawiłe kwestie genealogiczne tej mocno rozrodzonej familii, pogłębiają wiedzę na temat kwestii związanych z majątkowo-gospodarczymi działaniami szlachty małopolskiej w XVIII wieku, wypełniając wciąż poważny niedostatek w zakresie tego typu badań. Odnalezione i poddane analizie źródła przynoszą mnóstwo informacji wzbogacających wiedzę na temat poszczególnych miejscowości i zabytków dawnego województwa sandomierskiego i krakowskiego.
Z historykiem, autorem książki dr. Kamilem Szpunarem rozmawiała Magdalena Gliszczyńska
Promocja książki, połączona ze spotkaniem autorskim odbędzie się w czwartek, 22 lutego 2024 r. o godz. 16.00 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy czasowej „Rodzina Dembińskich herbu Rawicz na przełomie XVIII i XIX w.” Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 22 lutego 2024r. do 15 maja 2024r. w Muzeum im. Oskara Kolberga . Tego dnia przypada także 210. rocznica urodzin Oskara Kolberga. W związku z tym w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysta Gala na cześć prekursora polskiej etnografii i folklorystyki. Uroczystość zainauguruje rok Oskara Kolberga organizowany przez Muzeum Wsi Radomskiej. Na scenie wystąpi Dawid Gonciarz. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w przysuskim DK.
Dr Kamil Szpunar – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Adiunkt w Dziale Architektury Ludowej Muzeum Wsi Radomskiej. Autor wielu publikacji o tematyce regionalnej. Prowadzi badania dotyczące życia codziennego szlachty małopolskiej w XVIII wieku oraz kultury materialnej dawnej Polski.
Książka dostępna jest w sklepiku znajdującym się przy kasach oraz online.