„Papież Napotkany” to próba zebrania informacji oraz pamiątek po wizytach apostolskich św. Jana Pawła II w regionie oraz Diecezji Radomskiej. W bogato ilustrowanej liczącej 336 str. książce, autor prezentuje fotografie dokumentujące wydarzenia mające miejsce podczas pielgrzymek Papieskich oraz przedmioty, które powstały by je upamiętnić.
W wydawnictwie zamieszczono ponad 350 unikatowych zdjęć pochodzących głównie z prywatnych zbiorów, przedstawiających: dokumenty, ludzi, miejsca oraz przedmioty.
A oto co napisali we wstępie do publikacji wydawca oraz autor:
Wydawnictwo ,,Papież napotkany" ma przybliżyć nam, jak został zapamiętany Ojciec Święty na ziemi radomskiej. Historia życia Jana Pawła II to przecież wielowątkowe opowiadanie o artyście, filozofie, teologu, duszpasterzu oraz polityku, a przede wszystkim o uśmiechniętym, dobrym człowieku, który miał olbrzymi wpływ na kształt dzisiejszego świata.
Ilona Jaroszek – Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej
Czytelnikowi niniejszej publikacji winien jestem kilka słów wprowadzenia. Jej początki wiążą się z zainteresowaniem materialnymi przejawami przywiązania do postaci Ojca Świętego w formie poświęconych papieżowi obiektów ruchomych pozyskiwanych przez osoby prywatne. To zarówno świeckie bibeloty (m.in. breloczki, plakaty, ulotki, chusty, talerze, przypinki, makatki, popiersia, me- dale, monety, znaczki pocztowe, korespondencja), jak też artefakty sakralne (np. medaliki, różańce, święte obrazki, błogosławieństwa, pamiątki pierwszej komunii świętej). Wśród nich dominują rzeczy wytwarzane na skalę masową, produkowane fabrycznie lub chałupniczo, w większości nieposiadające akcentów indywidualistycznych. Z powodu powtarzalności i braku walorów dzieł sztuki obiekty te są narażone na zapomnienie, degradację, niekiedy zaś właściciele pozbywają się ich. Upływający czas i zachodzące w kulturze zmiany mentalne mogły pozbawić je nimbu świętości czy nośnika pamięci. Z muzealnej perspektywy przedmioty te stanowią wartość ze względu na wskazanie potrzeb religijnych i estetyki osób żyjących równolegle do upływającego pontyfikatu papieża Polaka, a także przejaw przywiązania do jego osoby w późniejszym czasie. Ważnym aspektem publikacji są udostępnione ze zbiorów prywatnych zdjęcia, głównie z wizyt Jana Pawła II w Polsce, oraz z pielgrzymek wiernych do Watykanu. Od wyżej wymienionych wytworów odróżnia je niepowtarzalność i zawarty w nich zapis autentycznych sytuacji. Należy też podkreślić, że zarówno obiekty prezentowane na zdjęciach, jak i same fotografie, będące emanacją pamięci i kultu papieża, nie były poddane zabiegom renowatorsko-konserwacyjnym. Ich wygląd informuje więc o intensywności i sposobie użytkowania, o zużyciu oraz stosunku właścicieli do tych przedmiotów.
Marcin Stańczuk – Autor książki, pracownik Muzeum Wsi Radomskiej
Ksiązkę nabyć można w muzealnym sklepiku, stacjonarnie lub on-line