Kalendarz zawierający nieoczywiste pejzaże wykonane w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej już do nabycia w muzealnym sklepiku!
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu jest miejscem spotkań z kulturą i sztuką różnych typów i form. Obok tradycyjnych sposobów prezentacji dziedzictwa kulturowego regionu – poprzez wystawy, wydarzenia plenerowe, lekcje muzealne – w minionym roku sięgnęliśmy po fotografie, jako źródło informacji na temat krajobrazu kulturowego wsi polskiej w XX wieku. W efekcie przygotowaliśmy cykl wystaw fotograficznych, z których jedna, zatytułowana „Dysocjacje, czy natura światła?” poświęcona była impresjom na temat Muzeum Wsi Radomskiej. Autorem zaprezentowanych fotografii jest znany radomski fotograf Tomasz Grzyb. W kalendarzu na 2023 rok z przyjemnością publikujemy 13 prac pochodzących z tej wystawy. Cykl nieoczywistych ujęć muzealnego krajobrazu oraz wiejskiej architektury stanowi artystyczną wizję miejsca. Fotografie są dowodem na to, że jest ono nie tylko świadkiem historii, miejscem prezentacji dziedzictwa kultury materialnej i duchowej radomskiej wsi, ale także źródłem inspiracji dla artysty. Opublikowane fotografie przenoszą nas w odrealniony świat z pogranicza snu i jawy. Pokazują zabudowania oraz plenery w innym świetle – dosłownie i w przenośni. Tomasz Grzyb fotografował skansen w technice niezwykle rzadkiej, dającej nieoczekiwane efekty, a mianowicie w świetle podczerwonym. I tak oto otaczająca nas przyroda fotografowana latem w ostrym kontrastowym słońcu stwarza pozory zimy. Drzewa wyglądają jak pokryte szronem, a widoczne na ujęciach barwy wprowadzają nas w świat wyobraźni i sennych marzeń.
Niech ta wizja zawieszona między realizmem a wrażliwością artysty będzie dla Państwa zachętą do odwiedzania skansenu w poszukiwaniu wytchnienia od trudów codzienności. Zapraszam do odwiedzania Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych, koncertach i wystawach, podczas których staramy się przybliżyć Państwu tematy związane nie tylko z życiem na radomskiej wsi.