„25 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego” – wystawa obrazująca to, w jaki sposób zmieniało się i rozwijało Muzeum Wsi Radomskiej jest dostępna dla zwiedzających. Otwarcie nastąpiło podczas Święta Plonów, 3 września. Zapraszamy do zapoznania się z naszą działalnością na wielu płaszczyznach!
Historia, radomskie dziedzictwo, tradycja, wypoczynek, nagrody, produkcje filmowe, edukacja – to najważniejsze dziedziny działalności Muzeum Wsi Radomskiej, które zostały zaprezentowane na poszczególnych planszach plenerowej wystawy „25 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego”. Ekspozycja prezentuje rozwój muzeum na przestrzeni ostatnich 25 lat. Pokazuje różne oblicza realizowanych zadań, przedsięwzięć i podejmowanych wyzwań.
Każdego roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznacza środki na inwestycje i niezbędne zakupy w instytucjach kultury. W efekcie tych działań również radomski Skansen staje się coraz nowocześniejszy i bardziej atrakcyjny dla odbiorców. Na przestrzeni 25 lat w instytucji tej dokonały się niezbędne remonty, rozbudowa istniejących obiektów, a oferta kulturalna i edukacyjna jest bogatsza i bardziej atrakcyjna dla zwiedzających. Dzięki finansowemu wsparciu możliwa jest organizacja wielu stałych, ale też nowych wydarzeń, eventów, imprez plenerowych, uroczystości, festynów, które przyciągają tłumy zainteresowanych z całego Mazowsza.
Na wystawie „25 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego” znalazły się zatem fotografie obrazujące inwestycje, imprezy plenerowe, wystawy, działalność edukacyjną i inne projekty dotowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ciągu 25 lat dofinansowanie wyniosło ponad 100 mln zł. Na planszach podzielonych tematycznie prezentowany jest rozkwit działalności muzeum, jaki nastąpił w trakcie współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego. Prezentowane są odnowione zabytki, zmieniający się krajobraz, organizowane festyny i imprezy plenerowe, działalność edukacja, prowadzone i zrealizowane inwestycje, ale też to, w jaki sposób muzeum ocala od zapomnienia kulturę ludową, całe bogactwo i dziedzictwo kulturowe polskiej wsi. Na planszach zobaczyć można pracowników, którzy na co dzień dbają o radomski Skansen. Zmieniające się Muzeum, ale też coraz bogatsza oferta turystyczna, kulturalna i edukacyjna to zasługa zatrudnionych osób. Kadrę stanowią najlepsi muzealnicy, etnografowie, naukowcy i specjaliści w wielu dziedzinach. To dzięki ich zaangażowaniu, pracy i pasji miejsce to, tak ważne na mapie kulturalnej Radomia i regionu zyskuje rangę i uznanie.
Wystawa prezentowana jest na muzealnych ogrodzeniach od ulicy Szydłowieckiej i Stawowej.
Niebawem zobaczą ją także mieszkańcy Przysuchy i okolic.
Ekspozycja w formie mobilnych planszy stanie przed Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Wystawa na wolnym powietrzu pozwala bowiem dotrzeć do widza w każdym miejscu i o każdej porze.
Uroczysty wernisaż zaplanowano 16 września.