Koncert „Życie w małym miasteczku” jest muzyczną prezentacją trzech kultur. W takim właśnie miasteczku toczy się muzyczna akcja koncertu.
Rzymscy Katolicy, Prawosławni i Żydzi będą odzwierciedleniem dialogu, bliskości i wspólnego widzenia świata małej społeczności. Jan Kochanowski w Psalmach Dawidowych prezentowanych przez Wojciecha Wilińskiego – aktora Teatru Żydowskiego w połączeniu z pięknem śpiewu cerkiewnego ukazanego za sprawą Wokalnego Zespołu Muzyki Cerkiewnej oraz organy z zabytkowego Kościoła pod wezwaniem Świętej Doroty, które będą rozbrzmiewały preludiami nt. pieśni kościelnych w interpretacji Emanuela Bączkowskiego, przeniosą słuchaczy w świat, który przeminął ale pozostaje żywy w naszej pamięci. Kierownictwo artystyczne – dr sztuk muzycznych Emanuel Bączkowski. Koncert odbędzie się w ramach Jubileuszu 45-lecia istnienia Muzeum Wsi Radomskiej.
Wykonawcy: Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” Wojciech Wiliński – Psalmy Dawidowe Emanuel Bączkowski – organy
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół „Katapetasma” analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu, to utwory których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie Rusi istniejące zarówno w monodycznych jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych. Ponadto kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej.
Wojciech Wiliński – aktor teatralny i filmowy, konferansjer. W latach 1959-1962 występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w latach 1964-1976 w warszawskim Teatrze Syrena. W latach 1970-1993 współpracował z „Podwieczorkiem przy mikrofonie". Od 2004 roku współpracuje z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych i serialowych, można go było zobaczyć między innymi w „Czterdziestolatku”, „Misiu.W Teatrze Żydowskim zagrał w takich spektaklach jak „Marzec ’68”. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”, „Noc całego życia”, „Ach! Odessa – Mama…”, „Księga raju”, „Dla mnie bomba”, „Kamienica na Nalewkach”.
Emanuel Bączkowski – doktor sztuk muzycznych. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Występował w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista (Izrael, Włochy, Niemcy, Francja). W najznamienitszych Bazylikach Rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich oraz Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.
Koncert w ramach obchodów jubileuszu 45-lecia istnienia Muzeum Wsi Radomskiej
Honorowy patronat: Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezes Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu.
Patronat medialny: Radio Plus Radom, Gość Niedzielny i Echo Dnia.
Obchody jubileuszu 45-lecia istnienia Muzeum Wsi Radomskiej zostały w całości sfinansowany w formie dotacji celowej ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
Na koncert zapraszamy 17 października 2021 roku, godz. 16.00, Kościół z Wolanowa pod wezwaniem Świętej Doroty na terenie Muzeum Wsi Radomskiej.