Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych
Istnienie zespołu obrzędowego w Strykowicach zawdzięczać należy jednej z mieszkanek wsi - Wandzie Krawiec. To Ona w 1978 roku wystąpiła z inicjatywą zaktywizowania grupy mieszkanek wsi i stworzenia zespołu. Początkowo tworzyła go grupa siedemnastu kobiet, których opiekunami merytorycznymi została Joanna Tęcza i Adolf Krzemiński.
Od początku z zespołem współpracowała ściśle kapela ludowa, w której grali :Franciszek Lewikowski i Kazimierz Zdrzalik (skrzypce), Tadeusz Mazur (harmonia) oraz Stanisław Lewikowski, a po jego śmierci Henryk Lewikowski (bęben). Na początku lat osiemdziesiątych przyjęto do zespołu muzyków: Kazimierza Jaroszka, Jana Lewikowskiego, Kazimierza Molendowskiego, Witolda Krawca , Jana Kustrę i Sławomira Zdżalika.
Swoja działalność Zespól rozpoczął od trudnej pracy archiwizacyjnej. Członkowie Zespołu zbierali pieśni, legendy, przyśpiewki, opisy dawnych zwyczajów, obrzędów i na ich podstawie opracowywali rekonstrukcje „Śmigusa – Dyngusa”, „Gaika”, „Zwyczajów wigilijnych”, „Sobótek”, „Wesela” i wielu innych.
Opracowane widowiska obrzędowe zespół prezentuje na imprezach gminnych i wojewódzkich. Od 1981 roku regularnie uczestniczył w prezentacjach folklorystycznych „W kręgu folkloru i sztuki ludowej", od 1999 r. w programie edukacyjnym „Akademia folkloru” realizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.
Najściślejsza współpraca łączy Zespół z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Realizuje tu nie tylko występy sceniczne, ale przede wszystkim przybliża życie codzienne dawnej wsi. To dzięki Nim na festynach folklorystycznych można spróbować wiejskiego masła na liściach chrzanu ubitego w klepkowej maselnicy, białego sera wyciskanego w serowniku i pachnących podpłomyków wypiekanych w piecu chlebowym. Dziś, są jednymi z nielicznych potrafiących zademonstrować zastosowanie tradycyjnych urządzeń dawnego gospodwarstwa wiejskiego, ożywić dla zwiedzających szatkownice, dzieże i tryfusy.
Za największe osiągnięcie zespołu można uznać nagrodę specjalną zdobytą na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie w 1985 roku, „Złotą Basztę” zdobytą w roku 2000 na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz nagrodę główną dla pary tanecznej Janiny i Jana Lewikowskiego „wytańczoną” w 2001 roku w rzeszowskim konkursie „Taneczny Krąg”.
Zwieńczeniem sukcesów zespołu było przyznana w 2002 roku nagroda im. Oskara Kolberga, „ Za zasługi dla kultury ludowej”.