Kowal z Błazin
Urodził się w 1939 roku w Błazinach Dolnych koło Iłży. Kowalstwa uczył się praktycznie od dziecka. Szacunek dla rzemiosła wpajał mu ojciec. To w jego kuźni przeszedł wszystkie szczeble zawodu kowalskiego, od ucznia przez czeladnika do mistrza. Była to brudna, twarda szkoła szacunku dla ciężkiej pracy w tym typowo męskim zawodzie.
W kuźni Winiarskich wykonywano narzędzia rolnicze, drobne przedmioty kuchenne, elementy budowlane. Przede wszystkim Winiarscy specjalizowali się w artystycznym okuwaniu wozów chłopskich, wozów paradnych. Charakterystyczne dla Ich kuźni były zdobienia dyszli przybierające najczęściej postać psa, konia czy ptaka. Okucia te tzw. furmaniaki znane były daleko poza granicami iłżeckiego.
Lata siedemdziesiąte przyniosły kres kowalstwu użytkowemu. Wyroby fabryczne wyparły rzemieślnicze wyroby kowalskie. Większość wiejskich kuźni przestała wówczas funkcjonować.
Dzięki renomie, przywiązaniu do tradycji i zmianie profilu działalności kuźni Pawła Winiarskiego udało się przetrwać. Użytkowość wyrabianych przedmiotów stała się mniej istotna, Winiarski postawił na artyzm wykonania. Pierwsze przedmioty o walorze artystycznym, które wyszły spod młota w Błazińskiej kuźni to paschaly wykonane w 1977 roku do kościoła w rodzinnej parafii. Po nich przyszły kolejne, zdobiące inne kościoły w Iłży i okolicach. Z czasem Paweł Winiarski zaczął wykonywać także kraty, sztaby i zawiasy dla prywatnych odbiorców.
Pierwsze wyróżnienia zdobywał w organizowanych do 1977 r. w Muzeum Wsi Radomskiej Ogólnopolskich Biennale Kowalstwa. Z czasem przyszły nagrody w konkursach organizowanych przez PAX w Kielcach. Od 1980 r. kilkakrotnie otrzymywał nagrody Ministra Kultury i Sztuki, w 1981 r. odznaczony został Jako „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2005 roku otrzymał nagrodę imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Z Pawłem Winiarskim spotkać się można w trakcie pokazów i festynów w Muzeum Wsi Radomskiej. Zabytkowa kuźnia z Rybiczyzny dzięki jego obecności ożywa, powstają w niej sierpy, lemiesze i motyki, a także przynoszące szczęście podkowy.