Rzeźbiarz z Kozienic
Pan Jerzy urodziła się w Kozienicach 18 marca 1952 roku, gdzie do chwili obecnej mieszka i pracuje. Rzeźbiarstwem interesował się od dziecka jednak jako twórca zaistniał dopiero w 1974 roku. Od tego momentu twórczość ludowa pana Jerzego stała się jego pasją i sposobem na życie. Bardzo chętnie udziela lekcji i pokazów swego warsztatu by zachęcić młodych ludzi do spróbowania swych sił.
Współpracuje z wieloma instytucjami zrzeszającymi pod swymi skrzydłami twórców rękodzieła, między innymi należą do nich: Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Regionalne w Jaśle, Muzeum Narodowe w Kielcach. Od wielu lat jest aktywnym członkiem kozienickiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wyspecjalizował się w rzeźbie i płaskorzeźbie o charakterze monumentalnym. Rzeźba Jerzego Krześniaka przekazuje odbiorcy tradycyjne tematy życia dawnych mieszkańców Puszczy Kozienickiej, ich zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia, urzekają niepowtarzalnym stylem, starannością, dokładnym wypracowaniem najmniejszych detali oraz bogatą wyobraźnią twórcy. Najczęściej jako surowiec służy mu drzewo lipowe, które pozyskuje od Nadleśnictwa Kozienickiego za drobną opłatą.
Na przestrzeni lat Pan Jerzy wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach kulturalnych związanych z rzeźbiarstwem. Dyplomy i wyróżnienia zdobył w ramach uznania w takich imprezach jak:
- udział w konkursie „Ziemia Kozienicka” (Kozienice 2008),
- wystawa podsumowująca dorobek twórczy Ziemi Kozienickiej z okazji 10-lecia Kozienickiego Klubu Twórców Kultury (Kozienice 2007),
- wystawa twórczości rzeźbiarzy ośrodka kozienickiego zaprezentowana przez Muzeum Regionalne w Kozienicach (1990),
- wystawa rzeźbiarska w Domu Kultury w Kozienicach (1991),
- wystawa w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach (1997),
- wystawa w Szkole Podstawowej w Grabowie nad Pilicą (1997),
- wystawa w Szkole Podstawowej nr 1 w Kozienicach,
- wystawa malarstwa i rzeźby KKTK – (Góra Kalwaria 2002),
- indywidualna wystawa dorobku twórczego „Nasze gody, wigilie, herody” (Kozienice 2006),
- udział w II Ogólnopolskim Plenerze rzeźbiarsko – malarskim (Kozienice 1995),
- udział w III Międzynarodowym Plenerze rzeźbiarsko- malarsko- fotograficznym (Kozienice 1997),
- udział w Plenerach w latach 1998-2001, oraz 2007-2009,
- Dyplom z okazji Dnia Działacza Kultury na rzecz Miasta i Gminy Kozienice (1998),
- Dyplom uznania od Fenix Oddział Kozienice (2006),
- Dyplom za wkład pracy i zaangażowanie na rzecz promocji dziedzictwa przyrodniczo-kulturalnego wsi mazowieckiej (Zwoleń 2008),
- Medal na dowód uznania za działalność artystyczną w kategorii rzeźba, na rzecz rozwoju Ziemi Kozienickiej (Kozienice 2007).
Uważany jest w środowisku twórców jako jeden z największych propagatorów twórczości ludowej ziemi kozienickiej.