Rzeźbiarz z Leszczyn
Jerzy Adamczyk, urodził się w Leszczynach 27 czerwca 1948 roku, gdzie nadal mieszka i tworzy. Pierwsze próby uprawiania rzeźbiarstwa przypadają na lata siedemdziesiąte. Jak sam to określa zaczął rzeźbić z potrzeby serca. Rzemiosło to jest jego pasją, dla której zawsze znajduje czas. Swoje umiejętności przejął od siostry, która wtajemniczyła go w arkana tej profesji. Wyspecjalizował się w rzeźbieniu bajecznie kolorowych ptaszków i zwierząt leśnych. Pomysły na swe rzeźby czerpie przypatrując się pracom innych twórców oglądanych na wystawach, konkursach
i plenerach. Koncepcje podsuwa mu również własna wyobraźnia, a nawet struktura samego materiału. Inspiracje dla swych prac czerpie z przyrody oraz z obserwacji. Brał udział w wielu konkursach. Między innymi zajął III miejsce w konkursie organizowanym przez Dom Kultury w Szydłowcu, wyróżnienie za udział w wystawie dorobku twórców ludowych w Pawłowie, dyplom za upowszechnianie twórczości ludowej. Kolekcja jego prac znajduje się w Muzeum Wsi Radomskiej gdzie można było go spotkać również na festynach, na których prezentował i sprzedawał swoje prace.
Do tej pory nie miał jeszcze żadnego ucznia, jednak jego rzemiosło można podziwiać na festynach i jarmarkach w których z dużą chęcią bierze udział.
Materiał z którego wykonuje swe prace to drewno, które pozyskuje najczęściej z nadleśnictwa lub we własnym zakresie. Artysta używa do swej pracy wielu narzędzi, których wybór i wielkość uzależniona jest od rodzaju wykonywanego dzieła. Korzysta więc z dłut, pił, siekier, wyrzynarki, szlifierki i imadła przykręcanego do stołu. Pan Jerzy posiada własny warsztat, który znajduje się w garażu przy domu. Pan Jerzy traktuje swój warsztat jako drugi dom, jest jego ostoją i miejscem spotkań z kolegami. Ceni sobie ich uwagi i rady, korzystając z podsuwanych mu pomysłów na prace. Rzeźbi kiedy tylko jest w domu i ma czas. Zazwyczaj przebywa w warsztacie, kiedy tylko ma czas.
Sprzedaż rzeźby pozwala Panu Jerzemu zasilić dodatkowymi pieniędzmi domowy budżet. Prace rozprowadza na kiermaszach, jarmarkach okolicznościowych ale najczęściej na zamówienia od prywatnych odbiorców.