Rzeźbiarz z Janikowa
Pan Janusz Ostrowski urodził się w Janikowie gdzie mieszka i pracuje do dnia dzisiejszego. Zainteresowanie rzeźbą przejął od swego dziadka, którego podpatrywał i uczył się podstawowych czynności związanych z rzeźbieniem. W każdej wolnej chwili próbował swych sił, jego warsztat znajdował się w kuchni, a narzędziami były zwykłe noże kuchenne. Wzory i tematykę do swych prac czerpie z wielu źródeł, najczęściej jest to obserwacja przyrody, podpatrywanie warsztatu kolegów na częstych plenerach i konkursach, inspiracje sztuką oraz literaturą. Sama wyobraźnia podsuwa mu pomysł na pracę, wygląd kawałka drewna sugeruje artyście co z niego powstanie. Tematyka jego prac jest wielce zróżnicowana, od motywów roślinnych, do zwierząt, często w krzywym zwierciadle,przez anioły, postacie świętych, scenki rodzajowe, oraz jego ulubione kapliczki. Rzeźby pana Józefa są utrzymane w konwencji ludowej.
Rzeźbi w drewnie najczęściej lipowym lub topoli, pozyskanym z Lasów Państwowych oraz z własnej działki. Miejsce na warsztat posiada w domu w piwnicy gdzie spędza każda wolną chwilę. Brał udział w wielu plenerach i imprezach organizowanych dla popularyzacji rękodzieła. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, między innymi zajął III miejsce w Konkursie na Współczesną Rzeźbę Ludową – Lublin 1993, brał udział w zbiorowych wystawach w Bibliotece Miejskiej w Kozienicach oraz na Wystawie Jubileuszowej 50 – lecia Cepelii – Łódź 1994, udział w II Ogólnopolskim Plenerze rzeźbiarsko – malarskim (Kozienice 1995), udział w III Międzynarodowym Plenerze rzeźbiarsko- malarsko- fotograficznym (Kozienice 1997), udział w Plenerach w latach 1998-2001, oraz 2007-2009, oraz wielu innych.
Głównym surowcem do tworzenia prac jest drewno lipowe, z którego powstają mniejsze prace, oraz topola z której rzeźby mogą mieć bardzo duże rozmiary. Obecnie swój warsztat ma w garażu, gdzie przebywa i tworzy w każdej wolnej chwili. Jego prace najczęściej można zobaczyć na kiermaszach, jarmarkach i konkursach dla twórców ludowych organizowanych między innymi przez Muzeum Wsi Radomskiej. Jest częstym gościem dożynek, festynów i różnego rodzaju imprez organizowanych dla propagowania twórczości ludowej.