27 listopada 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego odbył się wernisaż wystawy "Naszej chaty niskie progi", na którym była obecna delegacja z Muzeum Wsi Radomskiej.
27 listopada 2015 roku w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego odbył się wernisaż wystawy „Naszej chaty niskie progi”, na którym była obecna delegacja z Muzeum Wsi Radomskiej. Ekspozycja prezentuje wnętrze chaty zamożnej rodziny z terenu Puszczy Kozienickiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W tym czasie na radomskiej wsi przyśpieszył proces cywilizacyjnych zmian i kontaktów z miastem, co jest zauważalne na przykładzie prezentowanych eksponatów produkcji fabrycznej. Zwiedzający mogą przyjrzeć się powszechnie używanym na tym terenie sprzętom i narzędziom użytku codziennego, jak też formom dekoracji. Na wystawie znajdują się przedmioty związane z kręgiem ludowej kultury religijnej, obrzędowością doroczną i zwyczajami. Ekspozycję ubogacają atrapy produktów spożywczych oraz zasuszone zioła, owoce i warzywa.
Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Krzysztof Reczek, a następnie kurator ekspozycji Elżbieta Wit opowiedziała gościom o dawnym życiu w puszczańskiej chałupie. Dzięki współpracy Muzeum z Lokalną Grupą Działania „Puszcza Kozienicka”, Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach i Stowarzyszeniu :Nowoczesna Gospodyni” w Stanisławicach otwarciu towarzyszyły różne atrakcje. Wieczór ubogaciły występy wiejskich muzykantów z Kapeli „Jaśki” z Maciejowic oraz Ludowego Zespołu Dziecięcego „Cyraneczka” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach. Uczniowie zaprezentowali widowisko przedstawiające sceny z życia wsi, wykorzystując elementy ludowej gwary oraz pieśni wykonywane m. in. przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Oprócz nabycia folderu opisującego wystawę zwiedzający mogli spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez „Nowoczesne Gospodynie".