W czerwcu 2011 roku miałem przyjemność wziąć udział w wycieczce turystycznej na Ukrainę zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Odział Radom. Docelowo zmierzaliśmy na Huculszczyznę z bazą noclegowo – gastronomiczną w mieście Jaremcze stanowiącym północną część regionu. Jednym z przystanków naszej ekspedycji było miasto Kołomyja.
Kołomyja to miasto położone w południowo – zachodniej Ukrainie, stolica Pokucia. Wśród wielu znajdujących się tam atrakcji turystycznych jest prestiżowe Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. J. Kobryńskiego. Muzeum powstało w 1926 r. i jest ono jednym z najstarszych i najbardziej znanych na Ukrainie. Zbiory muzealne zawierają ponad 22000 eksponatów od okresu kultury trypolskiej do czasów współczesnych. Na poszczególne kolekcje składają się wyroby artystyczne z drewna, ceramiki, tkanin, skóry, wełny owczej, metali kolorowych, szkła oraz koralu morskiego. Szeroko przedstawiono tu barwną gamę strojów górali, ozdoby góralskie wykonane z metali kolorowych i szlachetnych, zbroję doby zbójeckiej, rzeźbione szkatułki, talerze, kielichy. Przedmioty, wystawione w 18 salach to cenne i rzadkie dzieła sztuki ludowej Huculszczyzny. Muzeum dostarcza cennych informacji na temat historii miasta i regionu, wybitnych osób, które związały swój los z tymi terenami oraz planów na przyszłość, które mają pomóc w rozwoju tej części Ukrainy.
Oddziałem Muzeum Sztuki Ludowej jest Kołomyjskie Muzeum Pisanki. To jedyne na świecie muzeum zdobnictwa pisankarskiego stanowi stanowi turystyczną wizytówkę miasta. Budynek, w którym mieści się instytucja jest w formie największej na świecie pisanki mierzącej 13,5 metra wysokości. Jest wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Zgromadzone zbiory liczą ponad 6 tys. egzemplarzy pisanek z całego świata. Większość z eksponatów pochodzi z Pokucia i Huculszczyzny, kolekcja obejmuje też egzemplarze z Pakistanu, Sri-Lanki, Białorusi, Polski, Czech, Szwecji, USA, Kanady, Francji oraz Indii.