Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego - Płyta CD
Wydawnictwo dokumentuje muzykę instrumentalną regionu radomskiego w wykonaniu pochodzącego z Domaniowa skrzypka Adama Tarnowskiego oraz braci: harmonisty Czesława Pańczaka i barabanisty Józefa Pańczaka z Sadów. Wszyscy troje wyrośli w muzyce wiejskiej, dzięki czemu materiał nagraniowy zamieszczony na płycie pozwala na uzyskanie obrazu tradycyjnych melodii w ich oryginalnym brzmieniu, granych bez żadnych modyfikacji oraz uproszczeń. Wśród utrwalonego na płycie repertuaru muzykantów znalazły się m.in. ich ulubione melodie (12, 13, 23) jak również te, które mają dla nich szczególne znaczenie np. „Oberek Gienka Bugajczyka” (4), którym Kapela Pańczaków w składzie z Janem Gacą wywalczyła sobie w 2011 roku „Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Muzykanci zarejestrowani na płycie nie grają na co dzień w jednej kapeli. Ich muzyczne ścieżki zetknęły się stosunkowo niedawno, odmiennie też wyglądają ich doświadczenia w roli muzykantów.
Adam Tarnowski w wieku czternastu lat został skrzypkiem weselnym. Na długo zanim został dostrzeżony i doceniony przez etnomuzykologów, folklorystów i liczne grono miłośników tradycyjnej muzyki wiejskiej, kapela, którą współtworzył z braćmi od 1968 roku zyskała sobie nieoficjalny laur najlepszego zespołu w okolicy Domaniowa z setkami odegranych wesel na swoim koncie.
Erupcja talentu i możliwości harmonisty Czesława Pańczaka nastąpiła dopiero po 2000 roku w dobie konkursów i przeglądów wiejskich kapel. Oderwany od swych starannie kultywujących tradycje muzyczne rodzinnych stron w momencie, gdy zaledwie zaczął rozwijać skrzydła jako muzykant, uaktywnił się dopiero, gdy muzyka wiejska coraz częściej zaczęła nosić cechy folkloru stylizowanego. Wspólnie z bratem Józefem założyli „Kapelę Pańczaków” występując w składzie z najlepszymi skrzypkami z Radomskiego: Piotrem Gacą, Janem Gacą i Janem Kmitą z Przystałowic Małych oraz Adamem Tarnowskim.Materiał muzyczny zamieszczony na płycie został nagrany w studiu nagraniowym w lutym 2018 roku. Wydawnictwo uzupełnia książeczka zawierająca biogramy muzykantów oraz rozmowy z nimi na temat muzyki wiejskiej Radomskiego. Płyta „Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego” jest drugim z kolei wydawnictwem muzycznym Muzeum Wsi Radomskiej.
Zawartość albumu:
- Oberek od Przystałowic
- Oberek Haliny
- Polka żydóweczka
- Oberek Gienka Bugajczyka
- Oberek „Po kolana w niebie”
- Oberek Rdzuchowiak
- Obereczek
- Oberek „Wsiądę na konika”
- Polka
- Oberek Władka Gacy
- Oberek Jana Gacy
- Oberek ulubiony Czesława Pańczaka
- Oberek Adama Tarnowskiego
- Oberek „Od huty do huty”
- Polka siuśka
- Oberek gałecki
- Obereczek
- Oberek od Wieniawy
- Oberek od Przysuchy
- Oberek Pankowskiego
- Oberek Gaców
- Oberek Piotra Gacy
- Oberek Czesława Pańczaka
- Oberek białostocki
Czas całkowity: 79:39