Pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej przebywali z wizytą studyjną w Muzeum Wsi Lubelskiej i w Muzeum Narodowym w Lublinie.
W Muzeum Wsi Lubelskiej interesowało nas szczególnie Miasteczko, kompleks zabytkowych obiektów małomiasteczkowych. W muzealnym miasteczku obejrzeliśmy m.in. następujące ekspozycje wnętrz: - miasteczkowa kuchnia żydowska, restaurację z Zemborzyc, piwiarnię sklep kolonialno-galanteryjny i sklep żelazny pocztę, zakład fryzjerski Jankiela Struzera z Dubienki i gabinet dentystyczny. W galerii na piętrze ratusza z Głuska zwiedziliśmy wystawę prac Moniki Trypuz pt. „ATENCJA/ROCZNIK WSI” . „ROCZNIK WSI” to projekt książki, której szata graficzna inspirowana jest w dużym stopniu tkaniną dwuosnowową. Ilustruje ona miesiąc po miesiącu tradycje i obrzędy ludowe oraz prace wykonywane niegdyś na wsi o konkretnych porach roku. Znaleźć tam można rysunki inspirowane archiwalnymi fotografiami ze zbiorów m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej. Bywalcy lubelskiego skansenu bez trudu rozpoznają na ilustracjach „Rocznika wsi” konkretne obiekty z tego Muzeum. Na razie książka doczekała się wydania w pojedynczych egzemplarzach. Zobaczenie jednego z nich jest możliwe właśnie w trakcie trwania wystawy.
Wizytę w Muzeum Narodowym w Lublinie rozpoczęliśmy od Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, jednego z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej. Następnie przenieśliśmy się do trwającej kilka tysięcy lat cywilizacji egipskiej, podpatrując tajniki ekspozycyjne wystawy czasowej „Magia Starożytnego Egiptu”. Na wystawie „Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej” podpatrywaliśmy jak oryginalnym zabytkom towarzyszą specjalnie stworzone na potrzeby wystawy prezentacje multimedialne, w tym filmy i animacje, których łączna długość wynosi ponad godzinę. Opowiadają one o pradziejowych procesach wytwórczych, rytuałach pogrzebowych, najciekawszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych. Na wystawie etnograficznej „Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego” , niezwykle różnorodnej ze względu na zróżnicowaną kulturę i sztukę ludową Lubelszczyzny, oglądaliśmy eksponaty z zakresu garncarstwa, tkactwa, instrumenty muzyczne oraz malarstwo i rzeźbę.
Nasz pobyt w Muzeum Narodowym w Lublinie zakończyliśmy w "Galerii malarstwa polskiego XIX–XX wieku", w której prezentowane jest około 140 dzieł wybitnych artystów.
Dziękujemy naszym kolegom – muzealnikom z Muzeum Wsi Lubelskiej i Muzeum Narodowego w Lublinie za poświęcony nam czas i wymianę doświadczeń.