Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Jolanty Falkiewicz, wybitnej twórczyni ludowej z Radomia, która przez lata pozostawała związana z Muzeum Wsi Radomskiej, niosąc ze sobą niezwykły dar tworzenia piękna i pielęgnowania tradycji.
Pani Jolanta współpracowała z Muzeum od 2008 roku. Regularnie prowadziła warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki niej kolejne pokolenia miały szansę poznać tajniki tradycyjnego rękodzieła i odkryć jego wartość – nie tylko jako dziedzictwa, ale i formy artystycznej ekspresji.
Jej specjalnością były kwiaty z bibuły, które potrafiła odwzorować z niezwykłą dokładnością i wyczuciem. W jej rękach powstawały m.in. orliki, przebiśniegi, krokusy, lawenda, róże, maki, malwy, kwiaty leszczyny, a nawet szafirki – każdy z nich wykonany z precyzją, ale i duszą. Twórczyni wielokrotnie podkreślała, że plastyka zdobnicza i obrzędowa towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Korony do obrazów, bukiety w domach sąsiadów i rodziny – te obrazy na zawsze zapisały się w jej pamięci. Dlatego dla niej tworzenie z bibuły nie było powrotem do tradycji – było jej naturalną kontynuacją.
Choć zajmowała się także wykonywaniem palm wielkanocnych czy ozdób choinkowych, w tym tradycyjnych „światów”, to właśnie bibułkarstwo stanowiło centrum jej twórczości. Co roku, z okazji Niedzieli Palmowej, przygotowywała dla Muzeum reprezentacyjne palmy wielkanocne, niesione w uroczystej procesji i ustawiane w czterech rogach pola. Brała również udział w przygotowaniu dekoracji ołtarza na uroczystość Bożego Ciała, tworząc bukiety okrągłe i rózgi. Aktualnie realizowała dla nas dekoracyjne elementy do stałych aranżacji wystaw w skansenie – korony, bukiety i rózgi, które miały ozdobić wnętrza naszych zabytkowych domostw.
Pani Jolanta była nie tylko utalentowaną artystką, ale też osobą niezwykle ciepłą, pomocną i skromną. Choć nie zabiegała o nagrody czy wystawy, a jej prace nie gościły na konkursach, zawsze wyróżniała się profesjonalizmem, estetyką i ogromnym szacunkiem dla tradycji. Tworząc dekoracje do wnętrz ekspozycyjnych, korzystała z literatury naukowej, a także konsultowała się z etnografami – zależało jej na autentyczności i zgodności z duchem regionu.
Była mistrzynią w swojej dziedzinie – nie tylko dzięki doskonałym umiejętnościom manualnym, ale także dzięki pasji, z jaką oddawała się pracy. Jej obecność w Muzeum była czymś więcej niż tylko współpracą – była obecnością osoby życzliwej, zaangażowanej i zawsze gotowej do pomocy.
Poza Muzeum Wsi Radomskiej, Pani Jolanta współpracowała również z wieloma instytucjami kultury na terenie regionu: w Jedlińsku, Skaryszewie, Radzanowie, Radomiu, szkołami podstawowymi, kołami gospodyń wiejskich, klasztorem OO. Bernardynów w Radomiu oraz Katolicką Świetlicą „Oratorium” prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Św. Michała Archanioła.
Jej odejście to ogromna strata dla całego środowiska twórców ludowych i kultury regionu radomskiego.
Nabożeństwo żałobne odbędzie się 15.04.2025 r. o godz. 13.00 w Kościele OO. Bernardynów w Radomiu. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Rzymskokatolicki przy ulicy Limanowskiego (wejście od ul. Dębowej).
Będzie nam Jej bardzo brakowało.
Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Pani Jolanty Falkiewicz składamy najszczersze wyrazy współczucia i łączymy się w bólu w tym trudnym czasie.