Pisanki, wycinanki i rzeźba – świąteczne ekspozycje w muzeum
Wielkanoc to nie tylko czas refleksji i duchowego odnowienia, ale także doskonała okazja do spotkania z dziedzictwem kulturowym regionu. W Muzeum Wsi Radomskiej przygotowano dla zwiedzających trzy wyjątkowe wystawy, które przybliżają piękno tradycyjnej sztuki ludowej związanej z okresem świąt wielkanocnych. Ekspozycje dostępne będą od połowy kwietnia aż do jesieni.
Spotkanie z pisanką
Zapraszamy na wystawę pt. „Pisanki Wandy Gotkiewicz”, której uroczysty wernisaż odbył się w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2025 roku w Domu Ludowym. To unikalna okazja do zapoznania się z twórczością jednej z najbardziej rozpoznawalnych ludowych artystek regionu radomskiego.
Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie około 2000 pisanek, wykonanych w trzech tradycyjnych technikach: batikowej, rytowniczej oraz malowanych akwarelą. Każda z prac to indywidualna, ręcznie zdobiona forma artystyczna, nasycona symboliką i motywami inspirowanymi zarówno naturą, jak i kulturą lokalną. Pisanki Gotkiewicz łączą w sobie rzemiosło i sztukę, tradycję i współczesną wrażliwość estetyczną. Jak podkreślają organizatorzy, wystawa stanowi nie tylko hołd dla ludowej twórczości, ale również próbę zachowania i promowania regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Wielkanoc z papieru
Drugą propozycją muzeum jest wystawa tradycyjnych wycinanek z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Ekspozycja zlokalizowana jest w zabytkowym kurniku z Konar. Prezentowane prace pochodzą z różnych regionów Polski – szczególnie z kurpiowskich i łowickich – gdzie sztuka wycinanki osiągnęła wyjątkowy poziom artystyczny. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. klasyczne motywy: koguty, drzewa życia, palmy oraz symetryczne kompozycje geometryczne, które niegdyś zdobiły wiejskie izby.
Sztuka o tematyce sakralnej
Dopełnieniem świątecznej oferty muzeum będzie prezentacja „Tryptyku Wielkanocnego” autorstwa rzeźbiarza Jacka Pożyczki, uzupełnione o rzeźby Jerzego Krześniaka i Władysława Gruszczyńskiego, prace często odwołują się do symboliki religijnej i tradycji ludowej. Wystawa, dostępna dla zwiedzających przez cały okres świąteczny w kościele p.w. Św. Doroty, stanowi refleksyjną opowieść o duchowym wymiarze Wielkanocy.
Informacje praktyczne
W okresie świątecznym Muzeum Wsi Radomskiej przypomina, że w Wielką Sobotę oraz w Niedzielę Wielkanocną muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy w drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny – w godzinach od 10:00 do 18:00.
Sebastian Klochowicz