Inscenizację bitwy Powstania Styczniowego, połączoną z otwarciem Dworu z Pieczysk z nową aranżacją będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej! Program obchodów tego dnia będzie bardzo bogaty. ZAPRASZAMY już 24 marca br. do Muzeum Wsi Radomskiej.
W tym roku ze względu na rocznicę Powstania Styczniowego zaplanowano inscenizację bitwy z tego okresu połączoną z uroczystym otwarciem Dworu z Pieczysk z nową aranżacją - informowali o tym podczas konferencji prasowej Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum, harcmistrz Bartosz Bednarczyk zastępca Naczelniczki ZHP w Kwaterze Głównej oraz Przemysław Bednarczyk historyk, kierownik Działu Kultury Wsi.
Inscenizacja rozpocznie się o godz. 14.30, bezpośrednio po Mszy św., która odbędzie się w kościele pw. Św. Doroty z Wolanowa - zapowiada Ilona Jaroszek dyrektor MWR.
Związek Harcerstwa Polskiego od 20 lat wspólnie z Muzeum Wsi Radomskiej organizuje widowiska historyczne, patriotyczne o różnej tematyce, tym razem będzie to inscenizacja dotycząca bitwy Powstania Styczniowego, która kończy obchody 160 rocznicy zrywu.
- Przygotowaliśmy widowisko z tej drugiej części zrywu, jakim było Powstanie Styczniowe. Będzie to barwna lekcja historii, w której udział weźmie około 70 rekonstruktorów – informował harcmistrz Bartosz Bednarczyk.
Scenarzystą i narratorem widowiska jest historyk Przemysław Bednarczyk. Inscenizacja odbywać się będzie w pobliżu Dworu z Pieczysk. Tego wyjątkowego obiektu, związanego z historią rodziny Tańskich. - Otóż związek Tańskich z Powstaniem Styczniowym jest taki, że ojciec Czesława Tańskiego – pioniera lotnictwa, był naczelnikiem cywilnym w Powstaniu Styczniowym w powiecie rawskim. Zatem dwór także zaaranżowaliśmy na ten okres, kiedy na świat przychodzi Czesław Tański. Dlatego też zaraz po inscenizacji zapraszamy do zwiedzania obiektu. Będzie okazja do tego, by zobaczyć jak wyglądał dwór typowej, patriotycznej rodziny na początku drugiej połowy XIX wieku - mówił kierownik Działu Kultury Wsi.
Przypomnijmy Niedziela Palmowa w skansenie rozpocznie się już o godz. 10.00 i potrwa do godz. 18.00!
Zadanie: Wspólnym Szlakiem Niepodległości Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Wstęp bezpłatny.