W ramach muzealnego projektu "Szlakiem polskich SAM-ów", który dokumentuje i upamiętnia wiejskich mechaników szczególnie zasłużonych dla samodzielnego budowania ciągników i maszyn rolniczych - 10 września odsłonięto drugą tablicę pamiątkową.
W ramach muzealnego projektu „Szlakiem polskich SAM-ów”, który dokumentuje i upamiętnia wiejskich mechaników szczególnie zasłużonych dla samodzielnego budowania ciągników i maszyn rolniczych – 10 września odsłonięto drugą tablicę pamiątkową. Tablica znajduje się w Łącku na Sądecczyźnie i jest poświęcona Tadeuszowi Ząbkowi. Zmarły w 1996 roku Tadeusz Ząbek był rolnikiem, mechanikiem-samoukiem – jednym z największych budowniczych SAM-ów w Polsce. W latach 1969–1996 zbudował ok. 300 egzemplarzy, które wyróżniały się lekką konstrukcją, dobrym dostosowaniem do górskich warunków pracy, starannością wykonania i ujednoliconym wyglądem. Ilość wykonanych ciągników stawia Tadeusza Ząbka na pierwszym miejscu wśród wiejskich mechaników tamtych czasów. Jego ciągniki pracowały w okolicznych gospodarstwach a także w szeregu dalszych miejscowości, wiele z nich jest czynnych nadal.
Uroczystość zorganizowana wraz z władzami gminy Łącko, pod patronatem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, odbyła się w ramach dwudniowego festynu „Święto Owocobrania”. Tablicę odsłonili: żona Tadeusza, Anna Ząbek, syn Ryszard z żoną Beatą, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, Przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Wąchała-Gawełek oraz Tomasz Dzikowski z Muzeum Wsi Radomskiej. Muzycznie rzecz uświetniła miejscowa kapela „Fiyrloki”. Następnie odbyła się parada SAM-ów zbudowanych przez Tadeusza Ząbka, które zjechały na miejsce uroczystości dzięki staraniom Gminnego Ośrodka Kultury i Ryszarda Ząbka. Uczestnicy zatrzymali się przy cmentarzu w Łącku, gdzie licznie zebrani goście złożyli kwiaty na grobie Tadeusza Ząbka. Następnego dnia, w ramach „Święta Owocobrania” paradę powtórzono – ciągniki przejechały ulicami Łącka, a korowód, w którym uczestniczyli także miejscowi sadownicy, twórcy, władze Gminy, poprzedzała zasłużona orkiestra dęta im. Tadeusza Moryto.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i znakomity przebieg uroczystości. Składamy serdeczne podziękowanie Rodzinie Tadeusza Ząbka za przemiłe przyjęcie.