13. Forum Rozwoju Mazowsza - to były to dwa dni wypełnione debatami, warsztatami, konsultacjami i inspirującymi rozmowami. Muzeum Wsi Radomskiej też miało swoje stoisko promocyjno-informacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Ilona Jaroszek dyrektor skansenu udzielała wywiadów i opowiadała o codziennym funkcjonowaniu placówki.
Pracownicy Działu Oświaty podczas Forum Rozwoju Mazowsza przygotowali warsztaty kaligrafii oraz robienia kwiatów z bibuły. Ale najbardziej zwiedzających przyciągnęły zapachy potraw, które przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Zaborowianki" z Zaborowia. Rzesza amatorów dawnej kuchni miała okazję spróbować regionalnych potraw prosto z radomskiego - pierogi, sałatki, ciasta były rajem dla podniebienia odwiedzających Forum.
Forum Rozwoju Mazowsza to wyjątkowa możliwość zaprezentowania efektów pomocy europejskiej, a także dyskusji o potrzebach i wyzwaniach na przyszłość.
- Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować swoje stoisko podczas tegorocznego Forum, które jest wielkim świętem Funduszy Europejskich. Muzeum Wsi radomskiej także dzięki temu wsparci może się rozwijać i realizować duże przedsięwzięcia. Takimi sztandarowymi projektami to: „Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie”, ”Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej”. To jest około 20 mln zł., czyli ogromne środki zainwestowane w rozbudowę, modernizację, w zakup obiektów, renowację i konserwację zabytków – podkreśla Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.
Wszyscy korzystamy z efektów członkostwa Polski w Unii Europejskiej i to jest właśnie #FEnomenUE. Pod takim hasłem odbyło się 13. Forum Rozwoju Mazowsza pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Ideą forum jest pokazanie roli Unii Europejskiej w rozwoju regionu, na co zwrócił uwagę Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Dzięki Unii Europejskiej udało się wprowadzić inwestycje we wszystkich obszarach życia – gospodarczym, społecznym i publicznym. Mimo to często podważana jest istotna rola funduszy europejskich w rozwoju Polski. Warto jednak sobie uświadomić jedną fundamentalną kwestię. Nawet po zapłaceniu składek członkowskich, w ciągu tych 19 lat Polska zyskała dzięki UE ponad 160 mld euro netto, które zasiliły rozwój polskiej gospodarki, infrastruktury, przestrzeni publicznej, firm, usług.
Wydarzenie współtworzyło ponad 70 ekspertów i 53 organizacji reprezentujących różne środowiska.
Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 14-15 listopada 2023r. w Warszawie, przyciągnęła aż 1,4 tys. odwiedzających, a kolejne 5.8 tys. oglądało transmisję na żywo.