W piękne, styczniowe południe w przysuskim lokalu Pysze Jadło odbyło się Spotkanie Noworoczne Przyjaciół Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło osoby związane z kulturą, tradycją i sztuką, które wspierają działalność tej instytucji i dbają o zachowanie dziedzictwa wielkiego etnografa i kompozytora.
Spotkanie Noworoczne Przyjaciół Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze rozpoczęła Ilona Jaroszek Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, która podsumowała rok 2024 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Przywołała postać wielkiego etnografa, kompozytora i folklorysty Oskara Kolberga. Pani Dyrektor podkreśliła znaczenie postaci Kolberga dla kultury ludowej oraz społeczności przysuskiej. Podziękowała Samorządowi Województwa Mazowieckiego za możliwość rozwijania działalności muzealniczej instytucji. Następnie podziękowała za współpracę wszystkim instytucjom samorządowym, ośrodkom kultury (tutaj skierowała szczególne podziękowania dla Ewy Retelewskiej – Dyrektor Domu Kultury w Przysusze) i wszystkim osobom, które odwiedzają muzeum oraz współtworzą wydarzenia. Następnie skierowała słowa podziękowania do pracowników Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze za ich wkład w rozwój muzeum. Następnie głos zabrała Bożena Żelazowska Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która podkreśliła znaczenie współpracy, integracji i pracy zespołowej na rzecz wspólnego dobra – kultury. Na koniec Pani Minister nadmieniła, że dorobek pozostawiony przez Oskara Kolberga ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń. Kolejno przemawiał Łukasz Molenda - Wiceprezydent Radomia, który serdecznie podziękował za zaproszenie, życzył pomyślności wszystkim przybyłym gościom i zaznaczył, że istotą lokalnych społeczności jest współpraca. W imieniu Starosty Przysuskiego Mariana Niemirskiego głos zabrała Marta Zbrowska – sekretarz powiatu przysuskiego, która podziękowała za każde działanie mające na celu promowanie kultury ludowej i jej kultywowanie. Adam Pałgan – Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha zwrócił uwagę na owocną współpracę pomiędzy Gminą, Muzeami, instytucjami samorządowymi i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na koniec głos zabrał ks. dr Sławomir Adamczyk – proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Przysusze, który złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia na rok 2025, następnie rozpoczął wspólną modlitwę i pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.
Istotnym punktem programu było wystąpienie Andrzeja Malika, kapeli Stanisława Wlazło i Jana Wochniaka,. Muzykanci zaprezentowali kolędy i pastorałki zapraszając gości do wspólnego śpiewania. Publiczność była zachwycona autentycznym brzmieniem tradycyjnych pieśni i instrumentów ludowych.
Po zakończeniu części artystycznej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego serwowano lokalne przysmaki oraz ciepłe napoje. To był czas na rozmowy, wspólne wspomnienia i dzielenie się pomysłami na przyszłe działania Muzeum. W luźnej atmosferze snuto plany na 2025 rok, który zapowiada się intensywnie i będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.
Spotkanie noworoczne zakończyło się życzeniami pomyślności oraz zaproszeniem do udziału w kolejnych inicjatywach muzealnych. Dla wszystkich uczestników było to nie tylko kulturalne, ale i bardzo serdeczne rozpoczęcie nowego roku.
Dyrekcja Muzeum dziękuje wszystkim za obecność i wspólną celebrację. Mamy nadzieję, że tegoroczne działania przyniosą jeszcze więcej okazji do promowania kultury i tradycji.