Harmonogram wydarzeń
23.08.2024 r. - Finisaż wystawy czasowej „Rocznik wsi - Atencja”, godz. 16.00
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Na wydarzenie obowiązuje bilet wstępu do Muzeum w cenie 10 zł - bilet ulgowy i 15 zł – bilet normalny.
Autorką wystawy jest Monika Trypuz. Po ekspozycji oprowadzi kurator wystawy – Aneta Szwaczyk.
Pierwsza część ekspozycji czasowej przenosi w świat dawnego życia wsi poprzez książkę: „Rocznik wsi” oraz archiwalne fotografie. Druga część przybliża tematykę pereboru – dawnej techniki tkackiej Lubelszczyzny i Podlasia. „Atencja” spaja tę żmudną technikę tkacką z nowoczesnymi technikami poprzez wykorzystanie kasetonów świetlnych, sztucznej inteligencji oraz etnodizajnu. Obie części wystawy łączy tkanina oraz monochromatyczna kolorystyka, która nadaje szczególny, niemal ascetyczny charakter wystawie.
31 sierpnia 2024 r. - Koncert „Sonaty absolutne”
Koncert „Sonaty absolutne” w wykonaniu Patrycji Szymańskiej – skrzypce i Wojciecha Świętońskiego - fortepian. Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, godz. 17.00
Jedną z ciekawszych form muzyki kameralnej od zawsze były sonaty. Może dlatego, że grając w duecie, tych ukrytych w muzyce emocji można dotknąć głębiej. W programie koncertu znalazły się dwie z najpiękniejszych kompozycji. Są to Sonata A- dur Césara Francka i Sonata d- moll Johannesa Brahmsa. Powstały w zasadzie w tym samym czasie, dlatego tym bardziej interesującym doznaniem dla słuchaczy może być ich zestawienie.
Sonata Francka to prezent ślubny dla wybitnego belgijskiego skrzypka, którym był Eugène Ysaÿe. Brahms natomiast dedykował swoją przyjacielowi słynnemu dyrygentowi Hansowi von Bülowowi. W jakich okolicznościach powstawała? Z ust profesora Wolfganga Marschnera można usłyszeć taką historię: „Była wiosna, Brahms był nad pięknym Jeziorem Bodeńskim i czekał na Clarę Schumann”… zazdrość doprowadziła do tragicznego finału.
Zapraszamy na spotkanie z dziełami wielkich mistrzów, sonatami absolutnymi Césara Francka i Johannesa Brahmsa na skrzypce i fortepian. Chociaż tak naprawdę często owe sonaty „skrzypcowe” są skomponowane na fortepian i skrzypce.