Wywodzące się z dawnych wierzeń i tradycji obrzędy związane z powitaniem wiosny, dziś przybierają formę radosnych, kolorowych dziecięcych zabaw.
W czasach naszych przodków pożegnanie mroku zimy i nadejście tego co nowe świętowały całe wiejskie społeczności. Radowano się z odrodzenia przyrody oraz nadejścia wraz ze słońcem nowej nadziei. Od zawsze tym wyjątkowym rytuałom towarzyszyła nieodłączna muzyka! Podczas tegorocznego powitania wiosny w Muzeum Wsi Radomskiej tradycyjne melodie rozbrzmiewały dzięki wspaniałym Muzykantkom: Marii Siwiec, Katarzynie Zedel, i Katarzynie Rosik. Śpiew gwarą i gra na tradycyjnych instrumentach ludowych sprawiły, że wiosenne obrzędy nabrały autentyczności i na pewno na długo zostaną zapamiętane przez wszystkich uczestników powitania wiosny w Muzeum Wsi Radomskiej.
Maria Siwiec – jedna z najlepszych śpiewaczek na arenie polskiej muzyki tradycyjnej, najmłodsza spośród członkiń z zespołów ludowych Zakukała Kukawecka (1977–2012) i Gołcunecki (od 2012 roku do dziś). Pamięta dawne zwyczaje, pieśni i najlepszych muzykantów w okolicy. Jest świetną nauczycielką muzyki swojego regionu, nie tylko dla młodych śpiewaków i śpiewaczek, ale również dla instrumentalistów, którzy uczą się od niej między innymi melodii mazurkowych, do których można wyśpiewać przyśpiewki. Uhonorowana I nagrodą na Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w ramach 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze, w 2014. W 2014 r. uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego przeprowadziła warsztaty śpiewu tradycyjnego w kilku miastach Polski – w tym też w Radomiu – a także w rodzinnych Gałkach. W 2015 roku za zasługi dla kultury ludowej została uhonorowana nagrodą ministra kultury, im. Oskara Kolberga. Jej płyta „Maria Siwiec – śpiewaczka z Gałek Rusinowskich” otrzymała I nagrodę PR Dwójka w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2017.
Katarzyna Zedel – muzykantka i twórczyni instrumentów, etnomuzykolożka, kulturoznawczyni, pasjonatka chorału gregoriańskiego, śpiewaczka Scholi Mulierum Silesiensis, współpracuje ze Scholą Węgajty. Jako artystka i koordynator wydarzeń artystycznych współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie i Fundacją Wszystkie Mazurki Świata, animuje działania w Szydłowieckiej Szkole Tradycji. Od 2008 roku jest uczennicą wiejskich muzykantów, m.in. skrzypków: Jana Gacy (Radomskie), Stanisława Głaza i Leona Krzosa (Lubelskie). Współtworzyła kapelę z Janem Foktem, a obecnie grywa z Janem i Czesławem Adamczykami, Wiesławą Gromadzką a także z Marią Siwiec. Grywa muzykę do posłuchu i do tańca na skrzypcach, prowadzi zajęcia edukacyjne i popularyzatorskie na temat kultury tradycyjnej i instrumentów ludowych dla dzieci i młodzieży.
Katarzyna Rosik – wykonawczyni i popularyzatorka polskiej muzyki tradycyjnej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Szczególnie jej bliska jest kultura muzyczna mikroregionu kajockiego. Od 2015 roku gra w kapeli z Katarzyną Zedel, Wiesławą Gromadzką i Martą Domachowską. Prowadzi warsztaty gry na bębenku i śpiewu oraz działania animacyjne. Jest redaktorką naczelną portalu muzykatradycyjna.pl, radną Akademii Kolberga, realizatorką strony posag.info. Członkini Stowarzyszenia Dom Tańca (Ambasada Muzyki Tradycyjnej), Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Etnograficznego w Toruniu i Forum Muzyki Tradycyjnej. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym.
https://www.facebook.com/maria.siwiec.75
https://www.facebook.com/katarzyna.zedel
https://www.facebook.com/rosik.rosik
https://www.facebook.com/akademiakolberga
https://www.akademiakolberga.pl/