Wernisaż wystawy: "Portret ojca. Z pracowni Roberta Jankowskiego" odbył się dziś w Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze. W inauguracji wziął udział artysta Robert Jankowski, Zbigniew Skuza zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej, kuratorki wystawy: dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka i Aneta Szwaczyk oraz licznie zgromadzeni zwiedzający.
Na ekspozycji prezentującej prace Roberta Jankowskiego – malarza urodzonego w Przysusze, znalazło się 27 obrazów, to m.in. oleje na płótnie, gwasz na płótnie, sangwina lawowana, grafiki, czy rysunki. Wśród dzieł odnaleźć można cztery portrety ojca artysty, z którym był on bardzo związany.
- Te portrety towarzyszą mi od dłuższego czasu. Powstały w czasach, gdy zdawałem na akademię. W sumie mam 20 portretów ojca. Był on dla mnie ogromnym autorytetem. Często zabierał mnie do lasu, na spacery, gdzie obcowaliśmy z naturą i uczył mnie dostrzegać piękno, szanować je. Pochodził z tego terenu, z terenu przysuskiego. Pokazywał mi urokliwe miejsca, przyrodę, ale też miejsca pamięci, gdzie znajdują się mogiły poległych żołnierzy – mówił Robert Jankowski.
Zauważył też, że artysta wyraża się poprzez obrazy, nie musi o nich opowiadać, bo odczucia powinno zostawić się odbiorcy.
- Najważniejsze jest dla mnie to, gdy odbiorca opisując moje obrazy mówi o pięknie i prostocie formy. To dla mnie najcenniejsze. Recenzje dzieci są też dla mnie ważne, one często mówią, że widzą świat na moich obrazach. To najlepsza i najszczersza recenzja – podkreśla artysta, malarz.
Słowo wstępne podczas wernisażu wygłosiła dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, gospodarz miejsca. - Cieszę się, że tak licznie pojawiliście się Państwo na wernisażu wystawy artysty, który urodził się w Przysusze. Na wystawie można zobaczyć obrazy z dwudziestu kilku lat. Wystawa ma charakter galerii i można także nabyć te obrazy. Zresztą jeden z nich zakupiło Muzeum Wsi Radomskiej, to dzieło zostaje na wyposażeniu naszego muzeum. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować tę wystawę – powiedziała dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
- Jestem ciekaw tej wystawy, która ma piękny tytuł. Wiem, że te portrety ojca pomogły Panu dostać się na artystyczną uczelnię. Te obrazy pokazują, jak ważną rolę w życiu młodego człowieka pełnią rodzice – zauważył Zbigniew Skuza wicedyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, pod które podlega przysuska placówka.
Na wernisaż przybyło duże grono zainteresowanych, którzy podziwiali prace, ale przede wszystkim mieli okazję porozmawiać z artystą. W związku z wydarzeniem przygotowane zostały foldery z pracami Roberta Jankowskiego, pamiątkowa księga wpisów. Przygotowany był też słodki poczęstunek.
Robert Jankowski urodził się w 1971 r. w Przysusze. Ukończył studia w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, gdzie zdobył dyplom z wyróżnieniem w 1997 r. W latach 1998-2009 pracował jako asystent w Pracowni Podstaw Kompozycji prof. Lesława Miśkiewicza na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. W 2005 r. uzyskał stopień doktora sztuki.
Zajmuje się malarstwem. Swoje obrazy prezentował na wystawach indywidualnych: Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, Łódź; 2001 – Galeria Krótko i Węzłowato..., Politechnika Łódzka; 2003 – Galeria Jana Pawła II, Łódź-Andrzejów; 2008 – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Willa, Łódź; 2015 – Dom Wystaw Artystycznych w Skierniewicach; 2017 – Galeria Kutnowskiego Domu Kultury Oko na Sztukę; 2018 – Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach; 2019 – Muzeum Ziemi Rawskiej; 2020 – Muzeum Historyczne Skierniewic. Jego prace znajdują się z zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
Muzeum w Przysusze od wielu lat staje się ośrodkiem wystawiennictwa i dokumentacji sztuki współczesnej artystów związanych z tym regionem – pochodzeniem, zamieszkaniem, zainteresowaniami jego historią, kulturą, walorami przyrody.
Wystawie towarzyszy wydawnictwo pt. „Portret ojca. Z pracowni Roberta Jankowskiego”.
Kuratorki: dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, Aneta Szwaczyk
Wernisaż wystawy, który odbył się 9 września wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. 31. edycja #EDD przebiega pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.
Wystawa czynna będzie do 6 listopada 2023 r. w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Al. Jana Pawła II nr 11
Ekspozycja ze zbiorów artysty oraz Muzeum im. Oskara Kolberga, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Patronat medialny: Ziemia Przysuska, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Radio Radom, Radio Rekord, TvDami, Co za dzień, 7dni.
Partner: Piekarnia Fogiel&Fogiel