Pierwsze posiedzenie Komisji ds. budowy Zespołu Małomiasteczkowego odbyło się w piątek, 16 lutego 2024 roku w Muzeum Wsi Radomskiej.
Pod koniec ubiegłego roku o niemal 4 hektary powiększyła się powierzchnia Muzeum Wsi Radomskiej. To efekt działań samorządu województwa mazowieckiego, który zakupił nową nieruchomość. Na pozyskanym terenie ma powstać Zespół Małomiasteczkowy, w którym będą prezentowane m.in. budynki z północnej i wschodniej części regionu radomskiego. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa.
W piątek, 16 lutego 2024 roku po raz pierwszy obradowali członkowie Komisji ds. budowy Zespołu Małomiasteczkowego. Przedstawiona została dotychczasowa koncepcja, zasoby Muzeum w tym zakresie oraz pojawiły się pierwsze pomysły i wytyczne dotyczące przedsięwzięcia.
W spotkaniu uczestniczyli:
Prof. dr hab. Jan Święch z Katedry Dziedzictwa i Teorii Muzealnictw Uniwersytetu Jagiellońskiego
Członkiem Zespołu jest także Prof. dr hab Stanisław Wiech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
Zasoby Muzeum i koncepcję urbanistyczną opracowaną w 1983 roku przez inżyniera Tadeusza Derlatkę przedstawił Andrzej Żytnicki – kierownik Działu Architektury Ludowej.
W obradach i dyskusji brali także udział:
Zbigniew Skuza zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej, prezes Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu; Przemysław Bednarczyk – kierownik Działu Kultury Wsi, historyk;
Tomasz Dzikowski konserwator, emerytowany pracownik Muzeum Wsi Radomskiej;
oraz Tomasz Gola – pracownik Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Radomiu i Monika Lipko zastępca Kierownika Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Radomiu, która deklarowała współpracę;
Przypomnijmy: Pomysł budowy zespołu małomiasteczkowego pojawił się już w pierwszym scenariuszu etnograficznym radomskiego skansenu, którego autorem był prof. Józef Gajek. Konspekt powstał w 1975 r. Rok później, po utworzeniu Muzeum Wsi Radomskiej, pracownicy skansenu rozpoczęli badania terenowe, które zaowocowały wytypowaniem kilku obiektów. W 1983 r. mgr inż. Tadeusz Derlatka opracował koncepcję urbanistyczną zespołu małomiasteczkowego, która uwzględniała powstanie rynku z trzema zabudowanymi pierzejami. Zabudowa miała powstać po północnej stronie ul. Szydłowieckiej, która wówczas była niezagospodarowana. Na podstawie projektu Tadeusza Derlatki Muzeum Wsi Radomskiej w latach 80. i 90. przeprowadziło kilkanaście rozbiórek zabytkowych XIX-wiecznych obiektów, które trafiły do muzealnego magazynu. Były to m.in. jatka z Mogielnicy, biblioteka z Mogielnicy, Urząd Gminy z Gozdu, chałupa z Gowarczowa, poczta z Mogielnicy, chałupa z Mogielnicy.