Nauczyciele z regionu radomskiego wzięli udział w terenowej lekcji muzealnej. Spacer po zielonym skansenie był doskonałą okazją, by poznać walory przyrodnicze Muzeum Wsi Radomskiej. Warsztaty w terenie zorganizowało Muzeum wspólnie z MSCDN Wydział w Radomiu.
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w sobotę, 27 kwietnia 2024 roku odbyła się pierwsza terenowa lekcja muzealna dla pedagogów, głównie przyrodników z regionu radomskiego. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć i odkryć bogactwo przyrodnicze Muzeum Wsi Radomskiej.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Sławińska edukator muzealny z Działu Oświaty MWR.
– Skansen na wiosnę aż kipi ilością budzącej się przyrody. Jest zielono, kolorowo, wszystko kwietnie, budzi się do życia. Chcemy dzielić się tymi informacjami, pokazywać te walory przyrodnicze, ale przede wszytskim przekazywać informacje o tym, jak bardzo przyroda była ważna dla mieszkańców dawnej wsi, jak ściśle była powiązana z kulturą materialną i duchową – zauważa Katarzyna Sławińska.
Kultura ludowa ściśle powiązana była z przyrodą. To ona wyznaczała rytm życia, pracy, ale była też źródłem pożywienia, zdrowia, czy twórczości ludowej, była inspiracją dla twórców.
Posłuchajcie rozmowy z Katarzyną Sławińską. Rozmawia Magda Gliszczyńska.
Radomski skansen to niezliczona ilość gatunków roślin i zwierząt. Terenowa lekcja muzealna jest doskonałą okazją, by poznać i zobaczyć całe bogactwo środowiska naturalnego, w którym usytuowane jest radomskie Muzeum na wolnym powietrzu.
Dlatego też, z inicjatywy Działu Oświaty oraz MSCDN Wydział w Radomiu w sobotę odwiedzili nas nauczyciele (głównie przedmiotów przyrodniczych, ale też np. historii) z regionu radomskiego i byli zachwyceni.
– Skansen zachwyca przyrodniczymi walorami. Jesteśmy zachwyceni. Teraz zdobyte informacje przekażemy naszym uczniom, korzystając z nowej oferty, jaką są terenowe lekcje muzealne – podkreśla Hanna Habera, nauczycielka konsultantka w zakresie edukacji przyrodniczej w MSCDN Wydział w Radomiu.
Przypominamy, że w ramach terenowych lekcji muzealnych zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych (edukacja wczesnoszkolna i klasy IV – VIII) na wyjątkowe, bezpłatne zajęcia terenowe w Muzeum Wsi Radomskiej – skarbnicy wiedzy o historii, tradycji, kulturze i przyrodzie regionu.
Podczas zajęć:
• wędrując po skansenie: odkryjemy bogactwo dawnej wsi, poznamy tradycyjne zajęcia mieszkańców.
• podążając szlakiem przyrodniczym: zanurzymy się w piękno natury poznając lokalne gatunki roślin i zwierząt.
• odkryjemy narzędzia edukacyjne: nauczymy się wykorzystywać nowoczesne technologie i ciekawe aplikacje w nauczaniu.
• poznamy nową ofertę edukacyjną: Muzeum Wsi Radomskiej zaprezentuje bogaty wachlarz programów z zakresu edukacji przyrodniczo-kulturowej dla różnych grup wiekowych.
Dlaczego warto wziąć udział?
Zajęcia terenowe w Muzeum Wsi Radomskiej to:
• zdobycie nowych pomysłów na ciekawe lekcje w terenie;
• nawiązanie kontaktów z innymi nauczycielami i wymiana doświadczeń;
• inspiracja do wykorzystania lokalnych zasobów w edukacji;
• bezpłatny udział i materiały edukacyjne.
Telefoniczna rezerwacja terminu:
Dział Oświatowy Muzeum Wsi Radomskiej, tel. (48) 332 92 81 wew. 39 i 40 lub 603 772 253