Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej czytała dziś fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wszystko w ramach Narodowego Czytania 2023. Wydarzenie odbyło się przed budynkiem Biblioteki Pedagogicznej przy ulicy Kościuszki 5A w Radomiu.
Powieść czytali także Katarzyna Kalinowska wiceprezydent Radomia, Dawid Ruszczyk dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu oraz Tomasz Trela dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług oraz XI Liceum Ogólnokształcące w Radomiu. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej jest lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.
Biblioteka Pedagogiczna zaprasza także do oglądania wystawy towarzyszącej pt. "Nad Niemnem. Ludzie, miejsca, wydarzenia", zawierającej ciekawostki związane z powieścią oraz osobą autorki. Wystawę można obejrzeć w siedzibie Biblioteki na I piętrze w Sali Dydaktyczno-Wystawowej.
"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach były to m.in.: dzieła Aleksandra Fredry, przeczytano też "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.
W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Tekst: Magdalena Gliszczyńska