21 września odbyło się rozdanie nagród laureatom i wyróżnionym w ramach konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba". Muzeum Wsi Radomskiej zdobyło II miejsce w kategorii "Muzealny projekt otwarty" za projekt "Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej. Z wizytą u fotografa".
21 września odbyło się rozdanie nagród laureatom i wyróżnionym w ramach konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. W 2017 roku do pięciu kategorii konkursowych zgłoszono 86 projektów, w tym:
- 10 wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea
- 24 wystawy przygotowane przez większe muzea
- 12 muzealnych projektów otwartych
- 14 muzealnych projektów edukacyjnych
- 26 wydawnictw muzealnych
Muzeum Wsi Radomskiej zdobyło II miejsce w kategorii „Muzealny projekt otwarty” za projekt „Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej. Z wizytą u fotografa”.
Inspiracją do zorganizowania 1 maja 2016 roku w Muzeum Wsi Radomskiej, majówki o tematyce fotograficznej była wystawa oraz towarzyszące jej wydawnictwo pt. „Z wizytą u fotografa”. Przesłanką do tak kompleksowego przedstawienia tego zagadnienia turystom odwiedzającym Muzeum był znajdujący się w placówce zbiór albumów wypełnionych fotografiami. Są to pamiątki rodzinne gromadzone przez pokolenia, ważne ze względów sentymentalnych, artystycznych, a z czasem również historycznych. Przedsięwzięcie miało w swoim założeniu charakter edukacyjny oraz popularyzatorski. Jednocześnie stało się przyczynkiem do odbycia sentymentalnej podróży po świecie blednących fotografii. Po przeszłości, która w erze zdjęć cyfrowych odchodzi w zapomnienie, a ozdobne albumy pełne rodzinnych pamiątek stają się przedmiotem o wartości muzealnej.
Magdalena Łasisz, która jest autorką projektu, kontynuując sentymentalny wątek postanowiła wprowadzić turystów w klimat wiejskiego festynu, odpustu. Dawniej do małych miasteczek i wsi przyjeżdżał fotograf, improwizował studio bądź pracował w plenerze i za odpowiednią zapłatą wykonywał na miejscu fotografię. Oblewał szkło emulsją i uczulał ją, aby w ciągu kilku minut wywołać zdjęcie.
Tego dnia, w centrum muzealnej wsi ustawił się fotograf, a w pobliskiej remizie zaaranżował przenośną ciemnię fotograficzną i zainteresowanym wykonywał zdjęcia. A zainteresowanie było liczne, turystów nie odstraszał stosunkowo długi czas oczekiwania na wykonanie fotografii na szklanej płytce. Oprócz pozowania do zdjęć zwiedzający mieli okazję zapoznać się z procesem przygotowania płytki do naświetlenia i późniejszym utrwalaniem obrazu. Obecność fotografa miała nawiązywać do dawnych tradycji fotografii objazdowej. Na scenie „Pod dębem” do tańca przygrywały kapele ludowe, uczestnicy mogli wirować w rytm oberków jak na dawnych wiejskich potańcówkach. W trakcie wernisażu i kuratorskiego oprowadzania po wystawie, turyści mieli możliwość odbycia podróży po zamierzchłych czasachpoczątków fotografii. Mogli prześledzić jej rozwój, obejrzeć pierwsze radomskie fotografie. Zaprezentowane zostały zakłady fotograficzne istniejące w Radomiu od początku rozwoju techniki fotograficznej. Zwiedzanie ekspozycji było pierwszym krokiem do świata dawnej, analogowej fotografii, do którego tego dnia Muzeum Wsi Radomskiej zaprosiło swoich gości. Kolejnym krokiem, ku zapoznaniu się z technikami fotograficznymi były warsztaty z zakresu optyki, gdzie dorośli mogli poznać między innymi budowę aparatu, natomiast dzieci miały możliwość wykonania zabawek optycznych rodem z XIX wieku. Zorganizowane na terenie zagrody z Jastrzębi warsztaty plastyczne dla dzieci były miejscem na swobodną kreację twórczą zogniskowaną wokół zagadnień fotograficznych. Poprzez niczym nie skrępowaną zabawę najmłodsi pozyskiwali wiedzę z zakresu dawnych technik fotograficznych. Impreza miała na celu ożywić zainteresowanie tradycyjnymi technikami fotograficznymi, pobudzić nowe pasje wśród jej uczestników, wzbogacić zakres wiedzy w tej dziedzinie oraz zaprezentować zbiory Muzeum Wsi Radomskiej.
Statuetka i dyplom odebrane przez Panią Dyrektor Ilonę Jaroszek oraz Magdalenę Łasisz są dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz inspiracją do kolejnych działań.
ms