Czerwiec w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zapowiada się wyjątkowo intensywnie i inspirująco. Przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń, które połączą muzykę, sztukę, tradycję oraz spotkania z kulturą regionu.
Harmonogram wydarzeń:
Konkurs „Mazowiecki Laur Oskara Kolberga”- III edycja
Termin: 01.04-01.08.2026 r.
Nagroda „Mazowiecki Laur Oskara Kolberga” to nagroda ustanowiona w celu uhonorowania osiągnięć mazowieckich twórców i animatorów kultury. Jest ona przeznaczona dla osób działających w obszarach związanych z kulturą ludową, ochroną, edukacją oraz promocją elementów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego na terenie województwa mazowieckiego. Zgłoszenia kandydatur do nagrody można nadsyłać do 1 sierpnia 2026 roku.
Więcej informacji TUTAJ.
66. Dni Kolbergowskie
Termin: 07.06.2026 r., godz. 10.00-18.00
Miejsce: Muszla koncertowa w Przysusze
66. Dni Kolbergowskie – przegląd kapel i śpiewaków ludowych.
W tym dniu bilet wstępu do Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wynosi tylko 1 zł.
Wernisaż wystawy „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn”
Termin: 07.06.2026 r., godz. 14.00
Bilet: 1 zł
Zapraszamy do muzeum na otwarcie wystawy „Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn”. Wystawa została zrealizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz pracownię beton ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Byśki, kozy i pająki – czyli kultura ludowa w obiektywie Marty Ankiersztejn” to wystawa przedstawiająca portrety wybranych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” z ostatnich czterech lat.
Na wystawie można zobaczyć wybrane przez autorkę fotografie, a także prace – rzeźby, tkaniny, wycinanki, koronki – wykonane przez artystów uwiecznionych na zdjęciach. Mamy tu pisanki, zabawki rzeźbione w drewnie, koronki, tytułowe byśki, kozy i pająki oraz wiele innych. Na zwiedzających czeka również niespodzianka rękodzielnicza do samodzielnego wykonania.
Wystawa została zrealizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz pracownię beton ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa dostępna: 27.05-30.08.2026 r.
Osoba odpowiedzialna za wystawę: Justyna Plaskota
Partnerzy: Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Mazowsze serce Polski
Przegląd „Tradycyjne gry i zabawy taneczne dla dzieci i młodzieży z ziemi radomskiej”
Termin: 08.06.2026 r., godz. 10.00-14.00
Miejsce: Muszla koncertowa w Przysusze lub w razie niepogody Dom Kultury w Przysusze
Bilet: wstęp wolny
Zapraszamy do wzięcia udziału w przeglądzie: grupy przedszkolne, młodzież szkolną i grupy z ośrodków szkolno-wychowawczych i kultury oraz osoby indywidualne z ziemi radomskiej.
Oskar Kolberg w tomach „Ludu” poświęcił wiele uwagi tańcom, tradycyjnym grom i zabawom tanecznym, które były częścią codziennego i odświętnego życia dzieci i młodych. Wiele z tych gier i tańców/zabaw tanecznych jest dziś zapomnianych, stąd tak ważne jest, by je przypomnieć i upowszechnić wśród młodego pokolenia odbiorców.
Więcej informacji o przeglądzie TUTAJ.
Przegląd ogłoszony w ramach projektu „Oskar Kolberg - skarby tradycji Mazowsza”. Sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie połączone z Dniem Dziecka organizowanym wspólnie z Urzędem Gminy i Miasta Przysucha. Na uczestników będzie czekało wiele atrakcji.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego
Patronat medialny: Ziemia Przysuska, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Radio Radom, Radio Rekord, TvDami, Co za dzień, 7dni.
Partner: Piekarnia Fogiel&Fogiel, Zakład Masarski Krawczyk
Piknik dworski
Termin: 20 czerwca godz. 11.00 –17.00
Miejsce: Przestrzeń parkowa przed siedzibą Muzeum w Przysusze
Bilet: bilet wstępu do Muzeum
W programie: Pokaz stroju i broni szlacheckiej z XVIII w. w wykonaniu Bractwa Kurkowego z Radomia. Koncert muzyczny. Warsztaty plastyczne. Wykład: „Dress code 1800+”. Stoisko gastronomiczne.
Patronat medialny: Ziemia Przysuska, Gość Niedzielny, Echo Dnia, Radio Radom, Radio Rekord, TvDami, Co za dzień, 7dni.
Partner: Piekarnia Fogiel&Fogiel, Zakład Masarski Krawczyk
Trzy rynki – Muzyka romantyzmu” koncert „Romantyczne struny, europejskie echa”
Termin: 27 czerwca 2026 r. (sobota), godz. 17.00
Bilet: wstęp wolny
Zapraszamy na wyjątkowy koncert kameralny „Romantyczne struny, europejskie echa”, podczas którego subtelne brzmienie gitary spotka się z bogactwem i ekspresją fortepianu. Wystąpią znakomici artyści: Mateusz Kowalski (gitara) oraz Wojciech Świętoński (fortepian).
Koncert „Romantyczne struny, europejskie echa” to spotkanie z muzyką pełną emocji, elegancji i ponadczasowego piękna – podróż przez europejskie inspiracje i romantyczną wrażliwość, ukazaną w kameralnym dialogu instrumentów.
Muzeum jest czynne dla zwiedzających w godzinach:
Poniedziałek – piątek 9.00 – 17.00
Sobota – niedziela 10.00 – 18.00
