Debata o Unii Europejskiej, w ramach projektu „Mazowieckiego Wędrownego Instytutu Europejskiego”, odbyła się we wtorek, 26 września w Muzeum Wsi Radomskiej. W dyskusji uczestniczyli specjaliści, zwolennicy UE i radomska młodzież szkół licealnych.
„Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego” to inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jej celem jest szerzenie świadomości obywatelstwa Unii Europejskiej na terenie województwa mazowieckiego w myśl hasła „Nie ma niepodległości bez europejskiej jedności”. Zadaniem projektu jest również przekazywanie wiedzy wśród dzieci i młodzieży na temat wybitnego Polaka – Wojciecha B. Jastrzębowskiego.
W spotkaniu w skansenie wzięli udział Zbigniew Skuza wicedyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, Dawid Ruszczyk dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, Olgierd Łukaszewicz znany aktor, fundator My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacji im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego i Paweł Chmieliński Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Zakład Integracji Europejskiej. W dyskusji uczestniczyli także uczniowie radomskich szkół: III Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu. Młodzież, która wzięła udział w debacie o Unii Europejskiej chce, aby Polska nadal była jej członkiem.
Spotkanie składało się z dwóch części:
- panelu na temat zasady jedności w Unii Europejskiej oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności
- inscenizacji historycznej odczytu Konstytucji dla Europy autorstwa W. B. Jastrzębowskiego w wykonaniu aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Stanisława Biczyski oraz Moniki Goździk
Podczas panelu na temat zasady jedności w Unii Europejskiej oraz znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności podkreślano, jak ważne jest to dla funkcjonowania społeczeństw, ale też wielu instytucji, takich jak chociażby Muzeum Wsi Radomskiej.
– Dzięki pozyskanym środkom nasze Muzeum ma szansę tak prężnie się rozwijać. Największe inwestycje w infrastrukturę turystyczną i ratowanie zabytków finansowane są ze środków europejskich, w innym przypadku ich realizacja nie byłaby możliwa. Tu można podać za przykład następujące projekty : „Zdarzyło się kiedyś nad wodą. Trasa turystyczna w radomskim skansenie”, ”Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej”. To jest około 20 000 000 zł., czyli ogromne środki zainwestowane w rozbudowę, modernizację, w zakup obiektów, renowację i konserwację zabytków. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie instytucji bez tych funduszy – zauważa wicedyrektor Zbigniew Skuza.
Zbigniew Skuza podkreślił też, że Unia Europejska nie mogłaby istnieć bez wielowiekowego budowania tożsamości i jedności Europy. Podał kilka przykładów: trasy pielgrzymkowe łączące różne miejsca Europy np.: do św. Jakuba w Santiago, do Rzymu, szlaki handlowe, np. na jarmarki Szampanii, Via Regia prowadząca od Hiszpanii po Rosję, czy Wielki Gościniec Litewski.
- Wędrujący po Europie pielgrzymi, czy kupcy byli pierwszymi emisariuszami wspólnej Europy - podkreślił wicedyrektor Muzeum. - Ważnym elementem jednoczącym kraje jest kuchnia, np. bez opracowanego w Polsce zaczynu poolish nie byłoby francuskich bagietek, zaczynu biga i włoskiej ciabatty. Warto przywołać tu pierwszych protoplastów NATO w bitwie pod Wiedniem. Można powiedzieć, że Unia Europejska powstała w 1993, ale w sercach Europejczyków była zawsze.
Flaga Unii Europejskiej przedstawia dwanaście złotych gwiazd rozłożonych na planie okręgu na niebieskim tle. Liczba gwiazd nie odnosi się do liczby członków Unii. Gwiazdy symbolizują harmonię, solidarność oraz dążenie do jedności. Projektant flagi - francuski rysownik Arsene Heitz - wyznał, że inspiracją dla niego był jeden z biblijnych wizerunków Matki Boskiej, która pojawia się w aureoli złożonej właśnie z dwunastu gwiazd - zauważył Zbigniew Skuza, odnosząc się do korzeni i podstaw do powołania Unii Europejskiej, jej najważniejszych idei, założeń i celów.
Dodajmy, że edukacja europejska jest jednym z istotniejszych elementów misji Samorządu Województwa Mazowieckiego. Krzewienie wspólnych wartości europejskich i patriotycznych oraz promocji kluczowych projektów europejskich dla małych społeczności Województwa Mazowieckiego to sprawa kluczowa.
Podczas drugiej części debaty odbyło się sceniczne czytanie pod kierownictwem Olgierda Łukaszewicza konstytucji dla Europy Wojciecha B. Jastrzębowskiego z udziałem dwojga aktorów oraz reprezentantów młodzieży.
Olgierd Łukaszewicz, który jest propagatorem myśli europejskiej i znaczenia Unii podkreślał, że jest dumny z uczestniczenia w tym projekcie.
- Musimy zająć się podniesieniem stanu edukacji i świadomości europejskiej naszych obywateli, szczególnie tych młodych. Mówmy więcej o Unii. Dzięki porozumieniu z zarządem województwa mazowieckiego i Muzeum Niepodległości, uruchomiliśmy akcję „Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego”. Z tą ideą docieramy w różne miejsca. Tam, gdzie realnie widać wpływ chociażby funduszu europejskich. Zapraszamy młodzież. Takie spotkania powinny być częstsze, spokojniejsze, racjonalne, na kilku płaszczyznach, dla różnej publiczności. Zapytałem wnuka, ile i czego się uczy. Mówił, że są opisane instytucje europejskie. „Ale czy mówią wam, po co w ogóle UE jest?” – pytam. Odpowiedział, że nie. Chciałbym, aby w każdym województwie znalazła się instytucja odpowiedzialna za program upowszechniania idei zjednoczeniowej – podkreślał Olgierd Łukaszewicz.
Spotkanie odbyło się w sali Dworu z Brzeziec.
Mazowiecki Wędrowny Instytut Europejski to inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego, która zapoczątkowana została podczas podsumowania roku Jastrzębowskiego na Mazowszu. Aktywność Instytutu realizowana jest, decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego przez Muzeum Niepodległości we współpracy z fundacją My Obywatele Unii Europejskiej. Jest to cykl wydarzeń na terenie miast i gmin województwa mazowieckiego mający na celu szerzenie świadomości obywatelstwa Unii Europejskiej i znaczenia funduszy europejskich dla lokalnej społeczności, a także przekazywania wiedzy wśród młodzieży na temat wybitnego Polaka – Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.