Wysłuchaliśmy utworów najwybitniejszych kompozytorów.
Podczas tegorocznego weekendu majowego w Muzeum odbyło się niezwykłe wydarzenie dla sympatyków muzyki klasycznej. 2 maja miał miejsce koncert pt. „Powrót do korzeni”, podczas którego wystąpili Maja Syrnicka – skrzypce i Daniel Strahilevitz – fortepian.
Po uroczystym przywitaniu artystów oraz przybyłych gości przez Justynę Plaskotę kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, głos zabrał prof. Radosław Ptaszyński wspominając o przysuskiej społeczności żydowskiej, która zginęła podczas II WŚ. Następnie sami artyści przywitali się z uczestnikami wydarzenia, przedstawili przygotowany program i rozpoczęli koncert.
Ucztą dla duszy były utwory wielkich kompozytorów takich jak: Maurice Ravel, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Grażyna Bacewicz, Fritz Kreisler, Ludwig van Beethoven.
Koncert współorganizowany przez Gminę Miasto Przysucha, Stowarzyszenie Jewish Przysucha, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Dom Kultury w Przysusze. Koncert pod patronatem honorowym Wojewody Mazowieckiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Daniel Strahilevitz od 2022 roku jest dyrektorem studium wokalnego i dyrygentem Teatru Państwowego w Oldenburgu. Otrzymał pierwszą nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Karla Adlera w Stuttgarcie (2015) oraz w tym samym roku zdobył Nagrodę Forum Kompozytorów za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na Uniwersytecie Muzycznym Hannsa Eislera w Berlinie. W 2016 roku został zaproszony przez słynnego pianistę Lang Lang do występu na festiwalu Gstaad Menuhin. W 2019 roku prowadził kursy mistrzowskie na Uniwersytecie Xiamen w Chinach, a w Wiedniu cieszył się wartko rozwijającą sie karierą wykonawczą. Uhonorowany za „wyjątkową autentyczną muzykalność, błyskotliwość i wirtuozerię” (IOCO Kultur im Netz), dał się poznać jako wszechstronny muzyk, ekscytujący solista i pełen pasji artysta dzięki różnorodnym występom na koncertach solowych, kameralnych, koncertach muzyki współczesnej oraz wokalnej.
Maja Syrnicka urodzona w Katowicach skrzypaczka, pasjonatka muzyki kameralnej. Studiowała w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i prof. Jakuba Haufy. Laureatka wielu nagród na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych, m.in. II nagrody oraz nagrody specjalnej na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Lutosławski in memoriam” w Toruniu oraz I nagrody oraz wyróżnienia za największą indywidualność na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce, Niemczech, Ukrainie, Włoszech, Chile i na Litwie. Stypendystka programu „Yehudi Menuhin Live Music Now”, a także Fundacji Dolnej Saksonii i programu „Młoda Polska”. Od 2019 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza w Teatrze Państwowym w Oldenburgu.