Zamknij

KATARZYNKI

KATARZYNKI

W obrzędowości ludowej związanej z okresem adwentu są dwie daty poświęcone praktykom wróżebnym o charakterze matrymonialnym: dzień świętej Katarzyny – 25 listopada i świętego Andrzeja – 30 listopada.

Przepowiadanie przyszłości było możliwe jedynie w czasie niezwykłym, a za taki w kulturze tradycyjnej uważano przełom jesieni i zimy. Nie czyniąc tego wprost, duchy mogły odsłonić tajemnice przyszłości, a człowiek miał przeanalizować przekazane mu znaki.

Święta Katarzyna, córka króla Kustosa urodziła się ok. 280 roku w Aleksandrii w Egipcie. Była bogatą i wykształconą chrześcijanką. O jej rękę starało się wielu kawalerów, jednak trudno było sprostać jej wymaganiom. Małżonek miał być młody oraz dorównywać jej w czterech przymiotach: współczuciu, bogactwie, mądrości i urodzie. Odrzucając wszystkie propozycje kandydatów, złożyła śluby czystości. Poprzez krytykowanie prześladowań chrześcijan oraz postępowań cesarza Maksencjusza lub Maksymiana poniosła męczeńską śmierć poprzez ścięcie w wieku 18 lat. W ikonografii przedstawiana jest z palmą męczeństwa i mieczem lub kołem do łamania kości /przed śmiercią była torturowana, narzędzia tortur zostały zniszczone przez Anioła/. Święta Katarzyna jest patronką m.in. filozofów, kolejarzy i adwokatów, jak również dziewcząt, narzeczonych, wzorowych żon oraz cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński.

W wigilię świętej Katarzyny, 24 listopada, odbywały się wróżby matrymonialne młodych mężczyzn. W tę noc kawalerowie by wróżba była pomyślna recytowali:

 

Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby

 

Repertuar męskich wróżb był bardziej ubogi niż wróżby damskie, gdyż „...kawalerom nie tak śpieszno było do żeniaczki jak pannom na wydaniu”. Przyszła żona mogła się ukazać we śnie, szczególnie wtedy gdy kawaler wcześniej zadbał o to, by po wieczornym myciu wytrzeć się kobiecą koszulą lub też włożyć element damskiej garderoby pod prześcieradło. „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny” - pod poduszką umieszczano karteczki z żeńskimi imionami, by zaraz po przebudzeniu wylosować imię przyszłej żony. Szczególną uwagę zwracano również na to, co przyśniło się tej nocy. Jeśli mężczyźnie przyśniła się biała kura, oznaczało to że poślubi pannę, czarna kura – wdowę, kura z kurczakami – wdowę z dziećmi. Dobrym znakiem był sen o sowie – żona mądra lecz ponura. Sen o czarnym lub siwym koniu zwiastował starokawalerstwo.

W dniu świętej Katarzyny kawaler ścinał gałązkę wiśni i wstawiał ją do wody. Jeśli zakwitła w okresie Bożego Narodzenia mógł liczyć na to, że jego zaloty zostaną przyjęte i może spodziewać się ślubu w najbliższym czasie.

Co było dopuszczalne jeszcze w dniu świętej Katarzyny, w adwencie było zabronione: „Święta Katarzyna śmiechem, święty Andrzej grzechem”, „Święta Katarzyna adwent zawiązuje; sama hula, pije, a nam zakazuje”, „Święta Katarzyna adwent zawiązała, dziewucha nieszczęśliwa, że się nie wydała”.

 

W tym dniu pieczono słynne pierniczki.

KATARZYNKI

Składniki:

 • 750 g płynnego miodu
 • ½ kg mąki żytniej
 • Pół szklanki przegotowanej wody
 • 2 jajka
 • Łyżeczka zmielonych nasion anyżku
 • Sok i otarta skórka z pomarańczy
 • Po pół łyżeczki mielonych goździków i kardamonu
 • 25 g spirytusu
 • Surowe żółtko
 • Łyżeczka sody oczyszczonej
 • 3-4 łyżki drobno usiekanych orzechów

Miód zagotowujemy z wodą, anyżkiem, kardamonem i goździkami, sokiem i skórką z pomarańczy. Do miski przesiewamy ogrzaną mąkę, zalewamy wrzącym miodem i dokładnie ucieramy drewnianą łyżką. Do ciepłego jeszcze, ale doskonale wyrobionego ciasta wbijamy po 1 jajku, cały czas ucierając, po czym odstawiamy, aby przestygło. Dokładnie mieszamy sodę ze spirytusem i surowym żółtkiem, wlewamy do zimnego ciasta i bardzo dokładnie wyrabiamy, aż będzie gładkie i lśniące. Pod koniec wyrabiania wsypujemy orzechy. Blachę smarujemy masłem, ciasto rozwałkujemy, wycinamy serduszka, układamy na blasze, pieczemy w temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza ok. 40-45 minut. Po upieczeniu polewamy lukrem.

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .