Zamknij

Gorący czerwiec w Muzeum Wsi Radomskiej

Gorący czerwiec w Muzeum Wsi Radomskiej

Przez cały czerwiec Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na mnóstwo ciekawych imprez. Będą unikatowe wystawy, wspaniałe koncerty i imprezy plenerowe dla całych rodzin.

1.06.2024 – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

sobota

godz. 15.00

Wernisaż: Dni Kolbergowskie w obiektywie Andrzeja Ślufarskiego, połączony ze spotkanie z autorem zdjęć. Prezentowane fotografie, czarno-białe i w kolorze pochodzą z lat 70 i 80. Dokumentują organizowane w Przysusze od 1960 roku Dni Kolbergowskie.

 

Bilet specjalny za 1 zł.

 

2.06.2024 - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

niedziela                           

godz. 14.00

Wernisaż Rocznik wsi-Atencja Moniki Trypuz.

Wystawa składa się z dwóch części. Rocznik wsi to inspiracja tkaniną dwustronną

a także fotograficzna dokumentacja życia dawnej wsi. Atencja skupiająca się na technice tkania pereboru oraz konfrontacji dawnych technik rękodzielniczych z technikami cyfrowymi.

Bilet specjalny za 1 zł.

 

2.06.2024

niedziela

godz. 12.00

Dzień Dziecka w Muzeum Wsi Radomskiej

Kolejna edycja Wyprawy Rodzin, w tym roku przebiegająca pod hasłem Małe szczęścia. Wszyscy, którzy przybędą tego dnia do Muzeum, będą mieli szansę wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach; poznają dawne prace gospodarskie, tajniki fachu rzemieślników, spróbują swoich sił w codziennych pracach pradziadków... W tym dniu odbędzie się także Przegląd Dziecięcych Zespołów Ludowych, który ma na celu kultywowanie tradycji muzycznych regionu radomskiego.

Bilet normalny 20 zł., ulgowy 12 zł. oraz opłata parkingowa 5 zł.

 

3 czerwca - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

godz. 10.00

Przegląd Tradycyjne gry i zabawy taneczne dla dzieci i młodzieży ziemi radomskiej.

Muszla w parku w Przysusze lub w razie niepogody Dom Kultury

Wstęp wolny

 

4 - 6 czerwca 2024 roku

godz. 9.00

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza grupy szkolne na wyjątkowe lekcje muzealne – Spacery z opowieścią Informację i telefoniczna rezerwacja terminu: Dział Oświatowy Muzeum

Wsi Radomskiej, tel. (48) 332 92 81 wew. 39 i 40 lub 603 772 253.

9.06.2024

niedziela   

godz. 16.00

Jubileusz 10-lecia Zespołu Ludowego Guzowianki

 Koncert z zaproszonymi muzykami, promujący muzykę ludową z regionu radomskiego i szydłowieckiego. Guzowianki to więcej niż zespół muzyczny – to żywa historia w nowoczesnym brzmieniu. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, występuje na scenach w całej Polsce. Nagrywa klipy, a większość z nich powstaje w malowniczych plenerach Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas jubileuszu na scenie obok Guzowianek wystąpią Stowarzyszenie Seniorów Wspólna Sprawa, Koło Gospodyń Dębinianki, Teatr SpecArt z Poznania.

Miejsce: Amfiteatr Muzeum Wsi Radomskiej

 

10.06.2024 - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

poniedziałek       

godz. 12.00-17.00

Piknik historyczny z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

W programie m.in. wykład Janusza Antoniaka nt. powstania warszawskiego; relacja Edwarda Pawlika, świadka historii wysiedlonego z Warszawy w 1944 r.; wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich; pokazy uczniów z Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP w Lipinach; stanowisko Stowarzyszenia „Rawicz 43” oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Przysucha z replikami wojennego uzbrojenia i umundurowania; stoisko Nadleśnictwa w Przysusze; Sstanowisko muzyczne harcerzy z Hufca im. Oskara Kolberga w Przysusze; stoisko z warsztatami plastycznymi; stoisko z wojskową grochówką.

Miejsce: Park przed Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Wstęp wolny

 

14.06.2024 - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

piątek

godz. 17.00

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach    

Bilet w cenie 1 zł.

22.06.2024

niedziela

godz. 17.00 

Kalejdoskop Barw Polski - Występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego

Impreza plenerowa w Muzeum Wsi Radomskiej na polanie przed wiatrakiem z Wierzbicy.

Na koncert zapraszają: Zarząd Województwa Mazowieckiego Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej - Ilona Jaroszek Dyrektor PZLPiT „Mazowsze" - Jacek Boniecki Koncert z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wstęp wolny!

Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu Kalejdoskop Barw Polski. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Nic tak jak Kalejdoskop Barw Polski nie oddaje istoty „Mazowsza”. Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy.

 

23.06.2024

niedziela   

godz. 16.00 – 21.00

Sobótki Radomskie

Festyn z okazji Sobótek będzie okazją do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też "Kupalnocką", "Sobótką". To jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Głównym punktem programu będzie widowisko połączone z pokazem obrzędu sobótkowego, w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki” ”. Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o godz. 19.30 na deskach amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz.

Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę. W czasie imprezy zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty wicia wianków, warsztaty zielarskie, plener malarski, szukanie kwiatu paproci. Nie zabraknie także potańcówki na dechach przy muzyce kapel ludowych. Jak zawsze pojawią się twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjną kuchnią.

Bilet normalny 20 zł., ulgowy 12 zł. oraz opłata parkingowa 5 zł.

 

Wystawy czasowe

Widzenie Świata Sikory – muzealne plenery na fotografii Tomka Sikory

(do końca roku);

Od adamaszku do żakardu – dawne tkaniny dworskie – Dom Ludowy MWR (do 6 października);

Wiosna-jesień w Muzeum Wsi Radomskiej – wystawa poplenerowa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu – prace ukazujące uroki skansenu można podziwiać w Kurniku z Konar do końca czerwca.

 

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .