W sobotnie popołudnie 23 listopada Dom Kultury w Przysusze wypełnił się gośćmi, którzy przybyli, by uczestniczyć w uroczystej gali Zakończenia Roku Oskara Kolberga.
To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, stanowiło podsumowanie obchodów poświęconych pamięci wybitnego etnografa, muzyka i dokumentalisty kultury ludowej.
Galę rozpoczął jej prowadzący — Przemysław Bednarczyk, który poprosił o wystąpienie Ilonę Jaroszek Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Roku Oskara Kolberga. W swojej przemowie podkreślił znaczenie pracy etnografa dla zachowania dziedzictwa kulturowego Polski, a także twórców ludowych obecnych na sali, zwracając uwagę na ponadczasową wartość dzieł Kolberga i inspiracje, które wciąż czerpią z niej kolejne pokolenia. Kolejno głos zabrał Adam Pałgan Burmistrz Miasta i Gminy Przysucha. Justyna Plaskota Kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze podsumowała Rok Oskara Kolberga, przedstawiając prezentację, która odtworzyła wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach dzisiejszej uroczystości. Następnie głos zabrała dr Aneta Oborny Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, która była przewodniczącą jury konkursu na Mazowiecki Laur Oskara Kolberga.
Przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie „Mazowiecki Laur Oskara Kolberga”. Nagroda ta, przyznawana w kategoriach „Twórczość ludowa” oraz „Kustosz tradycji”, wyróżnia mazowieckich artystów i animatorów kultury za ich wkład w ochronę oraz promocję dziedzictwa kulturowego województwa mazowieckiego. Na scenie pojawili się wszyscy uczestnicy konkursu, a następnie laureaci: Rozalia Siwiec – kat. rękodzieło; Stanisław Ropiak – kat. plastyka obrzędowa; Ewa Ziętek – kat. taniec ludowy; Jan Kmita – kat. sztuka ludowa; Wioleta Fijałkowska – kat. kustosz tradycji; Piotr Sikora – kat. twórczość ludowa, rękodzieło (nagroda specjalna od Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha). Nagrody zostały wręczone przez Ilonę Jaroszek, dr Anetę Oborny, Magdalenę Nowacką, Piotra Papisa i Adama Pałgana.
Zwieńczeniem gali był występ Chóru Ewangelickiego im. Oskara Kolberga z Radomia. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory tradycyjne, jak i współczesne aranżacje pieśni, które zachwycały swoją różnorodnością i głębią interpretacji. Występ chóru ewangelickiego był nie tylko hołdem dla wielkiego etnografa, ale także ukazaniem, jak jego dziedzictwo nadal inspiruje i jednoczy ludzi różnych pokoleń i środowisk. Koncert ten był niezapomnianym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci uczestników gali.