6 września zapraszamy na rodzinną niedzielę, której motywem przewodnim będzie zabawkarstwo. Początek o godzinie 12.00 w zagrodzie z Jastrzębi.
Wytwarzanie zabawek ma równie długą tradycję co ludzka cywilizacja. Dla dzieci to zabawki od wieków były czymś ważnym, pozwalającym nie tylko na swobodną zabawę, ale też pomagające w nauce, zdobywaniu doświadczenia i umiejętności manualnych. Spontaniczne tworzenie przedmiotów przez ich późniejszych użytkowników wyzwalało umiejętności twórcze i często także wymuszało konieczność współpracy z rówieśnikami i członkami rodziny. Zabawki wytwarzane dla najmłodszych były wyrazem troski i uczuć rodziców, dziadków i starszego rodzeństwa, zacieśniały więzi międzypokoleniowe.
Zabawkarstwo, czyli dziedzina rękodzielnictwa dotyczyła przede wszystkim wytwarzania zabawek drewnianych. Nie była ona głównym źródłem dochodu twórców, lecz stanowiła raczej możliwość dodatkowego zarobku. Wystrugane i pomalowane przedmioty sprzedawano na targach, jarmarkach i odpustach i chociaż każdy z nich był inny, to można dopatrywać się tutaj produkcji seryjnej. Obecnie nadal możliwy jest zakup zabawek wykonanych metodami tradycyjnymi, jednakże warto zwrócić uwagę że często pomiędzy prawdziwymi perłami rękodzieła ludowego natrafić można na przedmioty będące tylko ich marnymi kopiami. Aby odróżnić dzieło prawdziwego mistrza od wytworów zrobionych za pomocą współczesnych maszyn i narzędzi, warto odwiedzić 6 września 2020 roku Muzeum Wsi Radomskiej. Tego dnia pokazy poprowadzi znany w regionie radomskim Jan Kopciał, specjalista w dziedzinie zabawkarstwa ludowego. Przybyli do skansenu goście będą mogli obejrzeć proces tworzenia zabawek, takich jakimi bawiono się dawniej na wsi. Każde dziecko będzie miało także możliwość zabawy „muzealnymi” konikami na biegunach, czy też innymi często już zapomnianymi zabawkami. Chętni będą mogli wykonać pod okiem edukatora muzealnego ruchome zabawki - dziobaki. Zwiedzanie muzealnej ekspozycji pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na znane wielu stałym bywalcom obiekty – przecież także w chałupach znajdują się eksponaty, którymi ktoś się kiedyś bawił.
Warsztaty rozpoczynamy od godz. 12.00 na terenie Zagrodzie z Jastrzębi.
Przypominamy o zasadach ostrożności związanych z pandemią, odwiedzających muzeum obowiązuje maseczka dezynfekcja rąk oraz zachowanie dystansu.
Ceny biletów wstępu: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł.