Zamknij

Czerwcowe atrakcje!

Czerwcowe atrakcje!

Podczas porannego briefingu prasowego Dyrektor Ilona Jaroszek w towarzystwie Przemysława Bednarczyka, Kierownika Działu Kultury Wsi, przedstawiła program nadchodzących wydarzeń.

- VI Spotkania Wielu Kultur (16.06.2024r)

 

 

W niedzielę 16.06. br. o godz. 17.00 zainaugurujemy VI edycję Spotkań z Muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej!

To niecodzienne muzyczne spotkanie odbędzie się w pięknym wnętrzu, zabytkowego kościoła pw. św. Doroty z Wolanowa.

Projekt „VI spotkania wielu kultur w Muzeum Wsi Radomskiej” dofinansowany  w formie dotacji celowej z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat Honorowy nad koncertem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Gościć będziemy jednego z najwybitniejszych skrzypków europejskich prof. Vadima Brodskiego, zwycięzcę VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego; jednego z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego.

Na organach zagra dr Emanuel Bączkowski, organista, improwizator, laureat Międzynarodowych Konkursów Organowych, prelegent na Międzynarodowych Sesjach naukowych.

W repertuarze koncertu usłyszą Państwo m.in. kompozycje takich twórców jak: Antonio Vivaldi, Nicolo Paganini, Henryk Wieniawski oraz Stefan Wrocławski. Muzyczną "niespodzianką" będzie Ave Maria na skrzypce i organy - Stefana Wrocławskiego, radomskiego kompozytora i organisty.

 Dotychczas w ramach naszych Muzycznych Spotkań gościliśmy znakomitych artystów min.: meksykańską sopranistkę-Alejandrinę Vázquez Ramírez, marokańskiego wokalistę-Gerarda Edery, szkockiego dudziarza-Sir. Lindsey'a Davidsona, oboistę Tytusa Wojnowicza jak również wybitnych aktorów: Maję Komorowską, Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Wysockiego i innych.

 To niecodzienne muzyczne spotkanie odbędzie się w pięknym wnętrzu Kościoła Św. Doroty z Wolanowa. Serdecznie zapraszamy.

Niedziela 16.06.2024r. o godz. 17.00!

 

 

 

- Koncert Zespołu Pieśni i Tańca MAZOWSZE (22.06.2024r)

 

W sobotę 22.06.2024r. o godz. 17.00!

Wyjątkowe wydarzenie – Koncert z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego!

Kalejdoskop Barw Polski, czyli występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Impreza, koncert odbędzie się na polanie przed wiatrakiem z Wierzbicy. Tam rozstawiona będzie scena.

Zapraszam na koncert w imieniu własnym, ale także Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz Dyrektora Zespołu „Mazowsze" – Pana Jacka Bonieckiego.

Wstęp wolny!

 

Nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu Kalejdoskop Barw Polski. To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Nic tak jak Kalejdoskop Barw Polski nie oddaje istoty „Mazowsza”. Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy.

 

 

- Sobótki (23.06.2024r)

 

W niedzielę, 23.06.2024 roku zapraszamy na Sobótki.

 

godz. 16.00 – 21.00

 

Impreza biletowana: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy

 

Festyn z okazji Sobótek będzie okazją do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też "Kupalnocką", "Sobótką". To jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

 

Głównym punktem programu będzie widowisko słowno-muzyczne, ale też taneczne połączone z pokazem obrzędu sobótkowego, w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki” ”. Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o godz. 19.30 na scenie Amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz.

 

Teatr Nie Teraz powstał w Tarnowie jesienią 1980 r. jako „Grupa Nie Teraz”, aby kilka miesięcy później przyjąć już miano – TEATR NIE TERAZ (TNT). Od roku 1997 działa jako stowarzyszenie; początkowo pod nazwą Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, a  obecnie Stowarzyszenie Nie Teraz (SNT). 

TNT jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, w tym spektakli muzycznych (z własnymi balladami i songami), spektakli ulicznych i działań o charakterze „work in progress” oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego w latach 1980-tych we współpracy z innymi zespołami teatralnymi.

Występował już w Muzeum Wsi Radomskiej podczas Spotkań Wielu Kultur w ubiegłej edycji ze spektaklem „PISZ DO MNIE WIĘCEJ” – śpiewogra wedle listów i poezji Marii Konopnickiej. Ale też w spichlerzu w Wilkowa 8 marca tego roku miała miejsce premiera spektaklu pt. "Kobieta za wszelką cenę", w roli głównej wystąpiła Halina Machel. Tomasz Żak opracował scenariusz widowiska i jest jego reżyserem. To oczywiście reżyser teatralny, scenarzysta, twórca Teatru Nie Teraz (jednej z najstarszych w Polsce scen niezależnych), pisarz, publicysta.

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” - istnieje od 2009 roku. Założycielem zespołu jest pani Barbara Waśkiewicz. „Wolanianki” obecnie liczą ponad 40 członków, są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat z terenu gminy Wolanów i nie tylko.

„Wolanianki” w swym repertuarze zespół oprócz melodii regionalnych, ludowych i patriotycznych mają utwory własne.„Wolanianki”  biorą udział w licznych regionalnych imprezach, festiwalach i festynach. Zespół odnosi sukcesy w kraju i za granicą, jest zdobywcą wielu nagród. Zespół otrzymał także  Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Zespół świętuje 15-lecie istnienia i to widowisko i występ zespołu w Muzeum jest początkiem świętowania jubileuszu – ten we wrześniu!

 A podczas widowiska usłyszymy dawne, ludowe pieśni śpiewane gwarą, znane i kultywowane w regionie radomskim. Pojawią się też barwne stroje. W przedstawieniu wezmą udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice. Kolorowy spektakl pokazuje zwyczaje związane z nocą kupały – pojawi się ogień i jego znaczenie, wicie wianków, ale też nie zabraknie emocji i uczyć, jak miłość, zazdrość.

 Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę.

 W czasie imprezy zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty wicia wianków, warsztaty zielarskie, plener malarski, czy szukanie kwiatu paproci.

 Jak zawsze podczas Sobótek pojawią się twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjną kuchnią.

 

     

 

 

- Wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk” (21.07.2024r.) 

 

Wydarzenie odbędzie się 21 lipca 2024 roku w godzinach: 12:00 – 18:00

 

Wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk” ma na celu popularyzację wiedzy na temat rodziny Tańskich i ich niemałych dokonań w dziedzinie techniki konstrukcji lotniczych i motoryzacyjnych. Wydarzenie skupi się na osiągnięciach dwóch przedstawicieli rodziny Tańskich – urodzonego w Pieczyskach Czesława, pioniera polskich konstrukcji lotniczych oraz jego syna inż. Tadeusza wybitnego konstruktora silników spalinowych i twórcy pierwszego polskiego samochodu CWS-T1. Podczas wydarzenia zaplanowane są pokazy filmu „Z wizytą u Tańskich” poświęconego postaci Czesława Tańskiego, otwarcie wystawy stałej „Na wiejskiej drodze i niebie”, zlot zabytkowych pojazdów – samochodów, motocykli i rowerów, pokazy mody przedwojennej i warsztaty modelarskie dla najmłodszych.

 

Impreza biletowana: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020

×

Drogi Użytkowniku!

Administratorem Twoich danych jest Muzeum Wsi Radomskiej z siedzibą przy ulicy Szydłowieckiej 30 w Radomiu, zarejestrowanym w Rejestrze Instytucji Kultury prowadzonym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod numerem RIK/21/99 NIP 796-007-85-07.   Nasz e-mail to  muzeumwsi@muzeum-radom.pl, a numer telefonu 48 332 92 81. Z Inspektorem Ochrony Danych (IOD) skontaktujesz się mailem iod@rodo-radom.pl

Co do zasady Twoje dane zbieramy wyłącznie w celach związanych ze statutowymi zadaniami MUZEUM. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z prawem: w przypadku gdy przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze, wykonania umowy oraz gdy przetwarzanie jest niezbędne do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym. Zawsze prosimy Cię o podanie tylko takiego zakresu danych, jaki jest niezbędny do realizacji naszych celów:

gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie; katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów; przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych; zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody; urządzanie wystaw stałych i czasowych; organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych; prowadzenie działalności edukacyjnej; popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę; udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych; zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji; prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie strony www, w tym zakresie serwisów, które poprawiają jakość naszej pracy i poziom oferowanych usług.  

W trosce o bezpieczeństwo zasobów Muzeum informujemy Cię, że będziemy monitorować siedzibę Muzeum z poszanowaniem Twojej ochrony do prywatności. W tym wypadku będziemy działać w oparciu o przepisy prawa i w celu wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym.

Nie będziemy przekazywać Twoich danych poza Polskę, ale możemy udostępnić je podmiotom, które wspierają nas wypełnianiu naszych zadań. Działamy w tym przypadku w celu wypełnienia obowiązków prawnych, które na nas spoczywają oraz w związku z wykonaniem zadań realizowanych w interesie publicznym.

Twoje dane będziemy przetwarzać w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju, tak długo, jak przetwarzanie jest  niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na nas jako administratorze; także w związku z realizacją zadań publicznych oraz do momentu ustania przetwarzania w celach planowania związanego z organizacją funkcjonowania Muzeum.

Przysługuje Ci prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania oraz, w zależności od podstawy przetwarzania danych osobowych, także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do ich przenoszenia i usunięcia.

Jeżeli przetwarzanie danych odbywa się na podstawie zgody, masz prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, jednak bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Przysługuje Ci również prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, gdy uznasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy prawa.

Podanie danych osobowych jest obligatoryjne w oparciu o przepisy prawa; w pozostałym zakresie dobrowolne, ale odmowa ich podania może uniemożliwić podjęcie współpracy, realizację umowy czy usługi.

Szczegółowe zasady ochrony Twojej prywatności znajdują się w naszej Polityce Prywatności i Polityce Cookies.

Administrator Danych Osobowych .