Na wystawie Ceramika Restituta w Muzeum Wsi Radomskiej będzie można zapoznać się z twórczością Radosława Koniarza z Mirca i Tomasza Skiby z Iłży - dwóch twórców, którzy w swych pracach nawiązują do tradycyjnej Ceramiki Iłżeckiej. Wernisaż wystawy odbędzie się w Niedzielę Palmową, 24 marca br. w Kurniku z Konar o godz. 11.30!
Ceramika iłżecka funkcjonowała od średniowiecza. Bardzo obfite pokłady dobrej jakościowo gliny, które występują w okolicach Iłży, spowodowały, że miasteczko to stało się jednym z najstarszych ośrodków garncarskich w Polsce. Iłżeckie naczynia ceramiczne w swym szczytowym okresie rozkwitu były znane w całym kraju a nawet eksportowane do za granicę.
Wraz z rewolucją przemysłową naczynia gliniane przestały mieć znaczenie, gdyż wypierały je produkty wykonywane z metalu i szkła. Ceramicy iłżeccy zajęli się więc ceramiką figuralną, nawiązującą do ludowych wierzeń, legend a także życia codziennego. Najwybitniejszymi iłżeckimi ceramikami przełomu XIX i XX wieku byli: Stanisław Pastuszkiewicz, Franciszek Godzisz, Józef Godzisz, Stanisław Kosiarski, Piotr Księżki, Konstanty Ciepielewski, Wincenty Kitowski, Stanisław Luba oraz Jadwiga Kosiarska. Wraz ze śmiercią Jadwigi Kosiarskiej - ostatniej ceramiczki iłżeckiej, ceramika zniknęła w 1992 r. Przez blisko 30 lat wydawało się, że już nic nie jest w stanie przywrócić dawnego rzemiosła, z którego przez setki lat słynęła Iłża. Przełomowym dla wskrzeszenia tradycji ceramicznych był rok 2020, kiedy to Radosław Koniarz z Mirca rozpoczął swoją przygodę z gliną. W 2022 r., dołączył do niego Tomasz Skiba z Iłży i tak nastąpiła restytucja ceramiki iłżeckiej.
Radosław Koniarz, ur. 1967, zamieszkały w Mircu
Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Ceramikę ludową kręgu ceramiki iłżeckiej tworzy od 2020 r. starając się zachować dawny styl i wzornictwo. Największą satysfakcję znajduje w tworzeniu ceramicznych kapliczek, świątków i ptaków.
Jest samoukiem. Ciągle eksperymentuje i udoskonala swoje umiejętności techniczne i artystyczne. Zdobywa nagrody główne i wyróżnienia w konkursach dla twórców ludowych. W 2023 roku był stypendystą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Tomasz Skiba, ur. 1987, zamieszkały w Iłży.
Pierwszy kontakt z gliną miał już w przedszkolu, gdzie pod okiem iłżeckiej ceramiczki Jadwigi Kosiarskiej (zmarłej w 1992 r.) dzieci zdobywały umiejętności plastyczno-manualne. Po blisko 30 latach chcąc urozmaicić czas wolny swojemu synowi, nawiązał kontakt z Rosławem Koniarzem i tak zaczęło się tworzenie form nawiązujących do tradycyjnej ceramiki iłżeckiej.
W jego pracy przeważają głównie świątki, tradycyjne kropielniczki zdobione motywami kwiatowymi kapliczki oraz postacie z polskich bajek i legend. Specjalne miejsce w jego twórczości zajmuje postać Pana Twardowskiego.