Mimo, że Wielki Post jeszcze się nie zaczął, w Muzeum Wsi Radomskiej trwają już przygotowania do Wielkanocy. Edukatorki muzealne z Działu Oświatowego szkolą się pod okiem twórczyni ludowej, Marii Ostrowskiej w niełatwej sztuce tworzenia pisanek metodą batikową.
Jedną z lekcji muzealnych realizowanych w Muzeum Wsi Radomskiej jest ta, dotycząca wielkanocnych pisanek. Każdego roku tuż przed wiosennymi świętami, dzieci i dorośli licznie przybywający do Ośrodka Edukacji Muzealnej, poznają tradycję ręcznego pisania jaj
w reagionalnej radomskiej odsłonie.
Sztuka tworzenia pisanek metodą batikową jest niełatwą dziedziną plastyki obrzędowej. Edukatorki muzealne pracujące na co dzień z tą delikatną materią, ciągle ćwiczą swoje umiejętności, chcąc jak najlepiej realizować lekcje muzealne. Tym razem technikę pisania jaj metodą batikową szpilkową doskonaliły pod okiem twórczyni ludowej, Marii Ostrowskiej ze Skaryszewa.
Maria Ostrowska należy do radomskiego oddziału Sowarzyszenia Twórców Ludowych. Specjalizuje się w tworzeniu pisanek tradycyjną techniką charakterystyczną dla regionu radomskiego, czyli techniką batikową szpilkową. Na wydmuszce jaja, przy pomocy wbitej
w patyczek szpilki pisze rozgrzanym woskiem rozetki, palemki, gałązki i gwiazdki. Po wykonaniu wzorów, pisanki zanurza w barwniku, a następnie, rozgrzewając nad ogniem, ściera z nich wosk. W ten sposób powstają dwubarwne pisanki (na kolorowym tle odznacza się wzór w naturalnym kolorze skorupki jajka).
Twórczyni, oprócz pisanek wykonuje także palmy wielkanocne, wianuszki świętojańskie, tradycyjne ozdoby choinkowe i podłaźniczki. Jest instruktorem zajęć plastycznych
w Stowarzyszeniu „Aktywni na Targowej” w Skaryszewie. Są to działania organizowane rokrocznie od 2014 r. i dotyczą zagadnień związanych z szeroko pojętą kulturą, m.in. warsztatów plastycznych, rękodzielniczych oraz z plastyki obrzędowej dla dzieci i dorosłych. Swoim warsztatem pracy dzieli się z rodziną, dziećmi i osobami dorosłymi na licznych zajęciach i spotkaniach organizowanych w domach kultury, szkołach, świetlicach środowiskowych. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami kultury, między innymi Muzeum Wsi Radomskiej. Za swoją twórczość, jest często nagradzana, zwyciężała m.in. w konkursach dla Twórców Ludowych na Iłżeckim Jarmarku Sztuki Ludowej (pisanki batikowe wykonane szpilką z wydmuszek jaj gęsich).
Zobaczcie, jak wyglądało barwne szkolenie edukatorek w Ośrodku Edukacji Muzealnej Muzeum Wsi Radomskiej!
tekst: Katarzyna Sławińska
zdjęcia: Iwona Buzor