Lanie wosku, przekładanie butów, szczekanie psa, czy chowanie bielizny pod poduchą - na czym polegają andrzejkowe zwyczaje i wróżby? O tym mogli się przekonać widzowie Dzień Dobry TVN. Ekipa telewizyjna zagościła w wigilię św. Andrzeja, 29 listopada w Muzeum Wsi Radomskiej.
Koniec listopada to andrzejki, wróżby, czy przepowiadanie przyszłości i dlatego też prognoza pogody porannego programu Dzień Dobry TVN, przeplatana tymi ciekawostkami, nadawana była prosto z Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie przecież kultywowane są dawne zwyczaje i obyczaje. Andrzejkowa tradycja zawsze miała odpowiedni klimat i gorącą atmosferę. A towarzyszyła jej spora dawka emocji. W końcu chodziło o matrymonialną przyszłość młodych dziewcząt i chłopców.
Czy dzisiejsza aura temu sprzyjała? Oczywiście, że tak - mimo typowo zimowych warunków pogodowych i minusowej temperatury. W naszych chałupach było tradycyjnie bardzo gorąco i emocjonująco, o czym informował na żywo i na bieżąco Bartłomiej Jędrzejak, prezenter pogody Dzień Dobry TVN. Pogodowe wejścia nadawane były prosto z zimowego Muzeum Wsi Radomskiej. O wróżbach z kolei opowiadały „Guzowianki”, a konkretnie trzy członkinie Zespołu Pieśni i Tańca – Małgorzata Siekut, Aniela Kazimierczak i Marta Siekut. Posłuchajcie - rozmawiała z nimi Magdalena Gliszczyńska.
Ekipa znanej i lubianej telewizji śniadaniowej – Dzień Dobry TVN pojawiła się w naszych chałupach z Alojzowa, Chomentowa i Jastrzębi. Nie przypadkowo tego dnia - w wigilię św. Andrzeja kamera TVN zajrzała w nasze muzealne progi. Główną ideą programu była opowieść o zwyczajach i tradycji związanej z wróżbami, które dawniej dominowały w tym okresie. W programie na żywo wzięły udział przedstawicielki zespołu „Guzowianki”. Dziewczyny w tradycyjnych strojach opowiadały o wróżbach, przesądach i zwyczajach, w które wierzono na wsi. Niektóre z nich zachowały się do dziś, inne pozostały tylko wspomnieniem.
Przypomnijmy, że to właśnie pod koniec listopada dziewczęta i chłopcy korzystając z magicznych okoliczności chcieli poznać swą matrymonialną przyszłość. I tak panowie w przeddzień świętej Katarzyny próbowali dociec z jaką panną połączy ich los, a niewiasty w wigilię świętego Andrzeja wypatrywały przepowiedni o swoim zamążpójściu.
Muzeum Wsi Radomskiej co roku w listopadzie organizuje lekcje muzealne poświęcone tej tematyce.