Kapela Stanisława Skiby otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga w 2005 roku
2 listopada 2015 roku zmarł Stanisław Skiba, wybitny muzyk ludowy z okolic Rzeczycy. W 2005 roku prowadzona przez niego kapela otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Działalność kapeli z Rzeczycy rozpoczęła się w 1962 r. przy Zespole Pieśni i Tańca GS SC w Rzeczycy. Jej pierwszym kierownikiem był Marian Kosiacki. Skład kapeli ulegał wielokrotnym zmianom, w 2005 r. tworzyli ją: Stanisław Skiba (ur. 1932), skrzypek; Franciszek Miniak (ur. 1930), basy; Kazimierz Pawlak (1945), bębenek obręczowy; okazjonalnie występował także basista Henryk Pawlak.
Przez kilkadziesiąt lat kierownikiem kapeli był Stanisław Skiba – muzyk-samouk, grający od dzieciństwa na skrzypcach, później także na harmonii, akordeonie, basach i bębenku (od ponad 20 lat był członkiem orkiestry dętej w Rzeczycy – gdzie grał na trąbce).
Stanisław Skiba pochodził z Kielecczyzny, od 1940 r. mieszkał w Zawadach k. Rzeczycy. Jako kilkunastoletni chłopiec grywał na zabawach i weselach wiejskich w okolicach Rawy, Grójca, Nowego Miasta, Piotrkowa. Skiba znany był w okolicy ze swych niezwykłych, efektownych umiejętności, tzw. „ósemek”- podrzucania i obracania skrzypiec podczas gry.
Był znanym w okolicy nauczycielem gry na skrzypcach i akordeonie. Od ponad trzydziestu lat zajmował się naprawą i konserwacją instrumentów.
Bogaty repertuar kapeli Stanisława Skiby z Rzeczycy, to przede wszystkim oberki, mazurki „śpiewane” i „podwójne” oraz polki z regionu rawsko-opoczyńskiego. Muzyka kapeli z Rzeczycy została utrwalona w nagraniach Polskiego Radia w Warszawie i Lublinie, Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Ośrodka Regionalnego Łódzkiego Domu Kultury w Łodzi, w zbiorach fonograficznych Andrzeja Bieńkowskiego i Stowarzyszenia „Dom Tańca”.
Udział Kapeli S. Skiby w festiwalach i przeglądach folklorystycznych został uhonorowany znaczącymi nagrodami: w Kazimierzu, Brązowa Baszta, 1973; I nagroda 2002; Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu, nagroda główna, 2004; w Ogólnopolskim Konkursie gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków ludowych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, I nagroda, 1999, II nagroda, 2004.
S. Skiba otrzymał medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" oraz odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".