Wiesław Ochman - wybitny artysta – śpiewak operowy, malarz, reżyser, kolekcjoner dzieł sztuki.
Urodził się 6 lutego 1937 r. w Warszawie. Ukończył liceum plastyczne w Bolkowie, a następnie technikum zdobnictwa ceramicznego w Szczawnie-Zdroju. Studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Ceramiki, uzyskując w 1960 r. tytuł magistra inżyniera.
Od początku studiów był związany z Zespołem Pieśni i Tańca AGH „Krakus”. W trakcie studiów rozpoczął także naukę śpiewu operowego u prof. Gustawa Serafina.
W 1960 roku zadebiutował na scenie Opery Śląskiej. Następnie śpiewał w Operze Krakowskiej, a w latach 1965-75 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 r. od występu w Deutsche Staatsoper Berlin, następnie występował w Operze Paryskiej, w Operze w Chicago i San Francisco. Przez 15 sezonów śpiewał na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, a także m.in. mediolańskiej La Scali, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie i Operze Wiedeńskiej oraz w operach w Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie i Sewilli.
Publiczność całego świata doceniała wokalny kunszt Mistrza, jego muzykalność oraz wyjątkowy tenor lirico-spinto.
Występował na najbardziej prestiżowych festiwalach operowych globu: w Glandybourne, w Salzburgu, czy w Orange.
Śpiewał z najwybitniejszymi śpiewakami operowymi świata, pod batutą legend dyrygentury, jak m.in.: Herbert von Karajan, Karl Boehm, Leonard Bernstein, Nello Santi, James Levine, Claudio Abbado, Riccardo Muti oraz wybitnych dyrygentów polskich, jak m.in.: Zdzisław Górzyński, Kazimierz Kord, Tadeusza Strugała.
Artysta dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych dla renomowanych firm światowych, jak: Decca, czy Deutsche Grammophon.
Wielokrotnie łączył doświadczenie własnej pracy solisty z gruntowną znajomością teatralnego rzemiosła. Dzięki temu wyreżyserował szereg spektakli dla Opery Śląskiej, Opery na Zamku w Szczecinie, a także dla Teatru Wielkiego w Łodzi.
Ważnym elementem dokonań artysty jest również działalność charytatywna na rzecz wspierania polskiego dziedzictwa, opieki medycznej oraz funduszu stypendialnego dla młodych artystów. Uczestniczył w różnorodnych przedsięwzięciach, m.in. na rzecz ratowania zabytków Krakowa czy Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. W 1988 r. światowa Fundacja „Zdrowie-Rozum-Serce” nadała Wiesławowi Ochmanowi tytuł Lidera Promocji i Kultury w Polsce. Od 1993 r. organizuje w Zawierciu doroczne koncerty charytatywne pod tytułem: „Wiesław Ochman i Jego Goście”, z których dochód przeznaczony jest na wspieranie Fundacji Pomocy dla Szpitala w Zawierciu „Auxilium”. W roku 2019 dzięki Jarosławowi Świtale i Oskarowi Świtale w Zawierciu powstał Festiwal Wiesława Ochmana.
Jest członkiem krakowskiej Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Honorowym Obywatelem kilkunastu miast w Polsce i za granicą oraz laureatem tytułu Ambasadora Dobrej Woli przyznawanemu przez UNICEF. Za imponujący dorobek zdobiący polską kulturę został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wybitny tenor jest także malarzem, którego sztukę zalicza się do nastrojowego realizmu.
W swoim dorobku posiada ponad 80 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Profesjonalne podstawy tej dziedziny sztuki nabył w pracowni Czesława Rzepińskiego, wieloletniego rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wiesław Ochman przyjaźnił się m.in. z Jerzym Dudą-Graczem i Zdzisławem Beksińskim. Jest znawcą malarstwa i cenionym w środowisku kolekcjonerem. Gromadzi głównie prace polskich artystów.
Wiesław Ochman przede wszystkim maluje hiszpańskie słoneczne nadmorskie pejzaże, porty, drzewa, łany zbóż, martwe natury, a także pejzaże polskich wsi i gór, jak również martwe natury. Mistrz często powtarza: „Śpiew to moje życie, a malarstwo jest moją pasją. Malarstwo to bodaj najbardziej osobista wypowiedź artystyczna. Może całkiem swobodnie wykreować swój własny świat, niewiele jest ograniczeń, których nie mogłoby przezwyciężyć. To wolność oszałamiająca, której nie miałem w śpiewie”, uzasadnia swoją drugą pasję Maestro.
Kurator: dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka